Od środy łagodniejsze przepisy parkingowe w Gdańsku

4 listopada 2020, 12:00
szym

Z jednej karty w strefie płatnego parkowania mogą korzystać dwie osoby, wydłużony zostaje czas na zapłatę mandatu w wysokości 130 zł (zamiast 200 zł) z 7 do 14 dni, a o kartę tzw. zerowej stawki ubiegać się może więcej osób. Od środy, 4.11.2020, w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w Gdańsku obowiązują dużo łagodniejsze przepisy.Obowiązujące zasady parkowania w centrum Gdańska powstały wiosną i weszły w życie tuż przed wakacjami. Teraz miasto zdecydowało się na złagodzenie przepisów. Kierowcy od dziś mogą spodziewać się zatem następujących zmian:


  • Zwiększenia z jednej do dwóch osób limitu abonamentów dla mieszkańców. Jak informują miejscy urzędnicy, ta zmiana podyktowana była wnioskami mieszkańców, którzy regularnie zgłaszali, że pod jednym adresem mieszkają dwie osoby, które stale korzystają z pojazdów firmowych.
  • Wydłużenia do 14 dni czasu na wniesienie opłaty dodatkowej w obniżonej wysokości 130 zł. Opłata będzie ulegała zwiększeniu do 200 zł po 14, a nie jak było dotychczas - po 7 dniach. - Każdego dnia do GZDiZ wpływa od kilkunastu do dwudziestu paru odwołań od opłaty dodatkowej. Rozpatrywane są one na bieżąco i odpowiedź wysyłana jest w ciągu 2 do 4 dni. Około 50 proc. z nich jest rozpatrywana pozytywnie. Nie zawsze kierowca, który taką opłatę otrzyma, odwołuje się tego samego dnia. W niektórych przypadkach, kiedy odwołanie nie zostało uznane, czas 7 dni był niewystarczający na uregulowanie należności w obniżonej wysokości 130 zł (zamiast 200 zł). Okres 14 dni będzie to gwarantował - tłumaczy Magdalena Kiljan z GZDiZ.
  • Wydawania identyfikatorów N+ dla osób niepełnosprawnych przed 16. rokiem życia na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.

Przedstawiciele Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przypominają, że pierwsze zmiany weszły w życie 29 czerwca 2020 r. Od tego czasu karta N+ wydawana jest nie tylko na konkretny pojazd, a na osobę. Oznacza to, że osoba niepełnosprawna nie musi posiadać samochodu i zdolności do jego prowadzenia.

- Według nowych zasad karta N+ wydawana jest dla osoby niepełnosprawnej, która jest kierowcą, a także pasażerem. Teraz rozszerzamy taką możliwość o osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 lat. Karta zerowej stawki opłaty "N+" jest dokumentem, na podstawie którego osoba niepełnosprawna jest zwolniona z opłaty za postój pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, jeśli zaparkuje samochód na ogólnodostępnym miejscu - podkreśla miejska urzędniczka.

Gdańsk luzuje zasady parkowania w centrumWarunkiem zwolnienia z opłaty jest wyłożenie wraz z kartą "N+" także niebieskiej karty parkingowej za przednią szybą, tak aby możliwe było odczytanie przez kontrolera ich numerów i terminów ważności.

Przypomnijmy: od początku wakacji pierwsza godzina w ŚSPP kosztuje 5,5 zł, druga - 6,60 zł, a trzecia 7,90 zł. Trzygodzinna wizyta w centrum Gdańska kosztuje więc 20 zł. I to niezależnie od dnia tygodnia, bo opłaty obowiązują także w weekendy. Tylko wakacyjny dochód ze Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania wyniósł w Gdańsku 3,1 mln zł.
Jak oceniasz nowe zasady w SPP?
44%

to dobry pomysł, po wakacjach ruch jest mniejszy, więc można złagodzić przepisy

23%

nie podoba mi się - przez to znów będzie więcej aut w centrum Gdańska

33%

nic dla mnie nie zmienią - rzadko jeżdżę samochodem do centrum

zakończona

łącznie głosów: 777

szym