Od wtorku zmiany na liniach tramwajowych

15 października 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

ZTM zawiesza przystanek, bo auta blokują autobus

Od wtorku spore zmiany czekają pasażerów tramwajów. Trasy zmienią linie 3, 5, 9 oraz 11. Nowe rozkłady jazdy przygotowano dla wszystkich linii. Więcej tramwajów wyjedzie na ulice w godzinach szczytu, ale trudniej będzie przemieszczać się po Gdańsku w niedzielne przedpołudnie.Zmiany, które wejdą w życie od wtorku (16 października) podyktowane są m.in. zakończeniem pierwszego etapu remontu pętli tramwajowej w Oliwie zobacz na mapie Gdańska oraz potrzeby poprawy oferty komunikacyjnej na najbardziej obciążonych trasach tramwajowych.

Trasy zmienią cztery linie tramwajowe:


  • Linia 3: tramwaje z Brzeźna zobacz na mapie Gdańska będą kursowały do pętli Chełm Witosa zobacz na mapie Gdańska, a nie jak obecnie na Stogi. Do obsługi tej linii zostaną skierowane sprowadzone z Niemiec częściowo niskopodłogowe tramwaje typu N8C lub w pełni niskopodłogowe Pesy.

  • Linia 5: trasa tej linii zostanie wydłużona ze Strzyży PKM zobacz na mapie Gdańska przez Oliwę do pętli na Zaspie zobacz na mapie Gdańska. Mniej kursów będzie wykonywanych taborem (częściowo) niskopodłogowym.

  • Linia 9: trasa zostanie wydłużona z Przeróbki do pętli Stogi Pasanil zobacz na mapie Gdańska. Linia ta będzie ponadto funkcjonowała przez wszystkie dni tygodnia (obecnie tylko w dni powszednie) z większą częstotliwością w godzinach szczytu (co 10 minut zamiast co 20 minut).

  • Linia 11: tramwaje nie będą już kończyły i zaczynały biegu na pętli Chełm Witosa, lecz pojadą dalej, do pętli Łostowice Świętokrzyska zobacz na mapie Gdańska. Z drugiej strony trasa zostanie skrócona z pętli Zaspa do Strzyża PKM zobacz na mapie Gdańska. W Śródmieściu "jedenastka" będzie miała stałą trasę, w obu kierunkach, przez ul. 3 Maja i Dworzec PKS zobacz na mapie Gdańska. Linia będzie funkcjonowała tylko w dni powszednie (obecnie przez cały tydzień).

Większa częstotliwość kursowania na 6 i 8Ponadto na liniach 6 oraz 8 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania. Na "szóstce" tramwaj na przystankach w dni powszednie będzie się pojawiał co ok. 10 minut do godz. 20, zaś w soboty w godz. 11-18 podwojona zostanie częstotliwość kursowania do co ok. 10 minut.

Na linii 8 w godzinach szczytu przewozowego zostanie zwiększona częstotliwość kursowania co do ok. 7,5 minuty. Zarówno linia 6, jak i 8, pozostają na dotychczasowych trasach.

Zmiany na wszystkich liniach, mniej tramwajów w niedzieleNa wszystkich pozostałych liniach tramwajowych, czyli 2, 4, 7, 10 i 12, korekcie ulegają dotychczasowe rozkłady jazd z zachowaniem dotychczasowych tras przebiegu.

Niestety, nowy rozkład oznacza także ograniczenie w kursowaniu linii tramwajowych w niedziele i święta. Na większości linii usunięte zostały pojedyncze kursy w godz. 10-12. Przykładowo, na linii 5 w niedzielne przedpołudnie tramwaje będą jeździły co 30 minut, a nie co 20 minut.

Aktualne oraz nowe rozkłady jazdy sprawdzisz na stronie komunikacja.trojmiasto.pl

Zobacz również, jak remontowane są tramwaje typu N8C
Jak często korzystasz z tramwajów w Gdańsku?
44%

przez wszystkie dni tygodnia

16%

w dni powszednie

17%

kilka razy w miesiącu

13%

kilka razy w roku

10%

bardzo rzadko, nie pamiętam, kiedy ostatni raz jechałem(am) tramwajem

zakończona

łącznie głosów: 3488