stat

Odkażają przystanki, przejścia podziemne i ławki

28 marca 2020, 12:00
Arnold Szymczewski
Najnowszy artukuł na ten temat

Praktycznie nie ma dnia bez tłoku w SKM. Kolejarze chcą częstszych kursów


Za pomocą urządzeń natryskowych oraz środków odkażających myją, a także dezynfekują elementy infrastruktury miejskiej. Z kamerą towarzyszyliśmy wyspecjalizowanym ekipom podczas pracy przy dezynfekcji, m.in. ławek, przystanków czy przejść podziemnych.Od 20 marca w kraju obowiązuje stan epidemii koronawirusa, a służby robią wszystko, by spowolnić rozprzestrzenianie się zakażeń.

Dezynfekcja wiat przystankowychPod nadzorem Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni znajduje się ponad 300 wiat przystankowych. Dotąd wiaty były myte dwa razy w miesiącu, ale w obecnej sytuacji prace są wykonywane dużo częściej.

- Zwiększyliśmy częstotliwość mycia wiat na przystankach komunikacji miejskiej. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska. Chcemy zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Częstsza dezynfekcja przeprowadzana będzie na ciągach komunikacyjnych, z których korzysta najwięcej osób, tak więc między innymi na al. Grunwaldzkiej, al. Zwycięstwa, al. Armii Krajowej i ul. Podwale Grodzkie - mówi Magdalena Kiljan z GZDiZ.
Czytaj także: Jak wygląda dezynfekcja tramwajów?

Mycie wiat odbywa się za pomocą myjek ciśnieniowych z użyciem środków odkażających. Czas umycia jednej wiaty to kilkanaście minut. Dezynfekcja na terenie miasta trwa praktycznie przez cały czas.

Czytaj także: SKM wprowadza nową metodę odkażania pociągów

W Sopocie, w nocy z piątku na sobotę, ruszyła masowa dezynfekcja przestrzeni publicznych. Odkażanie obejmuje przystanki komunikacji miejskiej, tunele dla pieszych oraz ławki w głównych ciągach komunikacyjnych.

- Dotychczas podobne prace były wykonywane nieregularnie. Według potrzeb - zamiast dezynfekcji częściej były wykonywane mycia ciśnieniowe. Po dzisiejszej nocy, po analizie skuteczności oraz posiadanych środków, będziemy podejmować decyzję o częstotliwości. Chcemy wykonywać taką dezynfekcję jak najczęściej się da - mówi Izabela Heidrich, rzecznik sopockiego magistratu.
Dezynfekcja w Sopocie odbywa się za pomocą urządzeń natryskowych podobnych do tych, których używa się do opryskiwania roślin. Pracownicy rozpylają detergent po powierzchniach ławek, przystanków i przejść podziemnych. W ramach prac zdezynfekowane zostały tunele w następujących miejscach: ul. Bohaterów Monte Cassino pod torami, ul. Bohaterów Monte Cassino pod Al. Niepodległości, ul. Kolejowa wyjście z Dworca, ul. Marynarzy pod Al. Niepodległości oraz tunel przy peronie Sopot Kamienny Potok. Zdezynfekowano także 70 przystanków komunikacji miejskiej oraz ławki m.in. na Placu zdrojowym i Przyjaciół Sopotu czy na al. Mamuszki.
Wychodząc z domu zakładasz teraz rękawiczki ochronne?
21%

tak, za każdym razem

22%

tak, ale nie zawsze

23%

nie, bo nie udało mi się ich kupić

34%

nie, z innego powodu

zakończona

łącznie głosów: 2036