stat

Odkryj tajemnice Działek Leśnych

20 marca 2017, 6:00
Patryk Szczerba
artykuł historyczny

Gdzie na Działkach Leśnych zachowały się domki na drzewach i czy podziemne tunele pod dzielnicą kryją jakieś sekrety? Tego będzie można dowiedzieć się podczas spotkania w Laboratorium Innowacji Społecznych zobacz na mapie Gdyni w Gdyni, które zaplanowano na środę na godz. 17.Działki Leśne to jedna z najbardziej urokliwych dzielnic Gdyni. Do granic Gdyni została włączona w 1933 roku, planowana jako osiedle mieszkaniowe dla rozwijającego się miasta. Druga wojna światowa to czas zniszczeń, ale także powstawania tajemniczych obiektów.

Sekrety pod ziemią

Jednym z nich jest głęboka na 25 i długa na ok. 300 metrów podziemna sztolnia przeciwlotnicza, znajdująca się między ul. Witomińską zobacz na mapie Gdyni i Olsztyńską zobacz na mapie Gdyni.

Powstała pod koniec II wojny światowej. Pospieszne prace nad budową wojennej sztolni prowadzono jeszcze jesienią 1944 roku. Przejście o długości ok. 300 metrów drążono jednocześnie z dwóch stron. Gdyńscy eksploratorzy opowiadali nam o nim kilka lat temu.

... i na drzewach

Inne sekrety skrywają domki na drzewach, znajdujące się przy ul. Pomorskiej 50 zobacz na mapie Gdyni. To zdaniem historyków jedna z największych tajemnic tej dzielnicy. Ich powstanie datuje się na lata 1944-1950. Powstawały na wysokości kilkunastu metrów. Od czasów wojennych pozostało ich wciąż kilka, są doskonale widoczne, ale dla badaczy nadal pozostają zagadką.

Według niektórych historyków to pozostałość po niemieckich dzieciach, inni twierdzą, że domki budowały dzieci przyjezdnych mieszkańców już po wojnie. Odpowiedzi na te pytania oraz inne dotyczące historii powstania ul. Warszawskiej oraz śladów osiedla "Budapeszt" będą poszukiwane podczas kolejnego spotkania z cyklu "Gdynia Nieznana".

- Gospodarzem będzie Michał "Goran" Miegoń - miłośnik Gdyni. Spotkanie odbędzie się w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych PPNT w środę o godz. 17 - informuje Aleksandra Dylejko z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.
Wizyta eksploratorów w sztolni między Olsztyńską i Witomińską
Znasz historię dzielnicy, w której mieszkasz?
19%

tak, bardzo dobrze

33%

raczej tak, ale pobieżnie

38%

raczej nie, jedynie pojedyncze zdarzenia z opowieści

10%

nie, nie interesuję się tym

łącznie głosów: 936