Odnowiono Staw Młyński w Oliwie

17 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe zbiorniki retencyjne i drogi na Dąbrowie

Po trzech miesiącach zakończył się remont zbiornika retencyjnego przy ul. Spacerowej zobacz na mapie Gdańska. Zyskał nowy wygląd, ale też nowe funkcje, z których ucieszą się głównie ptaki i wędkarze. Niestety nie pojawiła się na nim zapowiadana pływająca restauracja.Staw Młyński, który w przeszłości spiętrzał wodę na potrzeby młyna, to także blisko hektarowy zbiornik retencyjny, który chroni Oliwę przed podtopieniami. Spiętrza wodę spływającą Potokiem Oliwskim do Zatoki Gdańskiej. Od połowy maja trwały przy nim prace remontowe.

Obecnie jego pojemność wynosi ponad 5 tys. m sześc. - dzięki temu, że staw odmulono i usunięto naniesione przez wodę osady czy śmieci. Ponadto wzmocniono brzegi obiektu, wykonano umocnienia gabionowe na wlocie i wylocie zbiornika.

Wędkarzy ucieszy natomiast fakt, że powstały przy nim trzy pomosty, dzięki którym będą mogli łowić ryby. Ptaki natomiast zyskały wyspę lęgową, zakotwiczoną do dna zbiornika. Koszt tych prac wyniósł 620 tys. zł.

Na razie jednak nie pojawi się tam pływająca restauracja czy kawiarnia, o której pisaliśmy w czerwcu. Wiadomo jedynie, że w tej sprawie doszło do kilku nieformalnych spotkań roboczych potencjalnego inwestora z pracownikami spółki miejskiej Gdańskie Melioracje, której obiekt podlega. Pływająca restauracja na stawie mogłaby cieszyć się dużym powodzeniem, gdyż obok niego przechodzi sporo ludzi choćby w drodze do ogrodu zoologicznego.

Od połowy lipca Gdańskie Melioracje przystąpiły także do bagrowania zbiornika retencyjnego Nowiec II zobacz na mapie Gdańska na potoku Strzyża. Ze zbiornika, który ma ponad 8 tys. m sześc. pojemności, zostanie usuniętych ponad 4 tys. m sześc. osadów.

Po powodzi w roku 2001 Gdańsk na inwestycje związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym i odprowadzaniem wód opadowych wydał do roku 2013 - 344.7 mln zł. (z czego 124 mln zł pochodziło z funduszy unijnych). Na tym jednak nie koniec.

Zestawienie zbiorników retencyjnych w Gdańsku

- Na budowę kolejnych  zbiorników retencyjnych i modernizację kanalizacji deszczowej miasto planuje przeznaczyć ok. 300 mln zł - zapowiada Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. - Oczywiście realizując nowe inwestycje mamy zamiar sięgnąć po środki unijne.

W planach na lata 2014-2020 Gdańsk ma ok. 25 zadań inwestycyjnych. Wśród nich jest m.in. wybudowanie 12 km kolektorów kanalizacji deszczowej, uregulowanie 15 km cieków otwartych, wybudowanie siedmiu przepompowni oraz wykonanie kolejnych 11 zbiorników retencyjnych.
Gdzie nad wodą najchętniej spędzasz czas?
6%

rzeki i kanały

45%

jeziora

6%

zbiorniki retencyjne

43%

morza i oceany

zakończona

łącznie głosów: 688