stat

Odpowiedzą za gwałt na 15-latce

29 grudnia 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
mn

Na wokandę trafi sprawa dwóch Ukraińców, którzy latem upili, a później zgwałcili 15-letnią mieszkankę Gdańska. Grozi im za to od 8 do 12 lat więzienia. Prokuratura wysłała właśnie do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.Przypomnijmy, w lipcu 15-latka poznała na plaży, gdzie przebywała z matką, sześciu starszych od niej Ukraińców. Zgodziła się wybrać z nimi na grilla w remontowanym przez nich budynku przy ul. Marynarki Polskiej w Gdańsku. Po zakrapianej alkoholem zabawie dziewczyna miała zostać przez jednego z nowych znajomych zgwałcona.

Policja o sprawie została powiadomiona dzień później. Po kilku godzinach zatrzymano pięć osób - kobietę i czterech mężczyzn, wszystkich z ukraińskimi paszportami. Po przesłuchaniach pięć osób zwolniono, jedna zaś - 21-letni Andrzej D. - usłyszała zarzuty. Ostatecznie jednak prokuratura zdecydowała się postawić zarzuty jeszcze jednemu z mężczyzn biorących udział w imprezie.

- Wobec oskarżonych stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Teraz obaj mężczyźni czekają na wyznaczenie terminu sprawy sądowej - mówi Tatiana Paszkiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Pierwszy z nich - 28-latek - oskarżony został o doprowadzenie małoletniej pokrzywdzonej do obcowania płciowego, przy wykorzystaniu jej stanu bezradności, spowodowanego spożytym alkoholem. Za tego typu czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Drugi z mężczyzn - 21-latek - oskarżony został o doprowadzenie małoletniej do obcowania płciowego wykorzystując jej bezradność oraz stosując przemoc. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 12.

Jeden z oskarżonych nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, drugi potwierdził ustalenia śledczych, obaj złożyli wyjaśnienia.

mn