Ognista iluminacja Żółtego Wiaduktu

25 maja 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Maciej Naskręt
Najnowszy artukuł na ten temat

Żółty Wiadukt zamknięty z powodu budowy Nowej Wałowej

Zobacz, jak będzie podświetlony Żółty Wiadukt.To nie baśń, a jedynie próbna iluminacja Żółtego Wiaduktu. Po zmierzchu obiekt będzie mienił się barwą zbliżoną do ognia. Obiekt ma być otwarty dla pieszych do końca maja. Samochody o masie do 3,5 ton pojadą nim dopiero w lipcu.Kończy się przebudowa mającego ponad 100 lat Żółtego Wiaduktu w Gdańsku, łączącego okolice Bramy Oliwskiejzobacz na mapie Gdańska z ul. Jana z Kolna.

W nocy z czwartku na piątek drogowcy dostrajali iluminację przebudowywanego obiektu. Dzięki niej będzie wyglądał, jakby ogarnęły go płomienie.

Ciekawostką jest wyeksponowanie postumentu, na którym umieszczono dawne łączenie dźwigarów z przęsłem. - To element historyczny, ukazujący co tak naprawdę wymieniliśmy w konstrukcji wiaduktu - tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która jest inwestorem przedsięwzięcia.

Na czym polegała przebudowa wiaduktu przy Bramie Oliwskiej? Inwestycję podzielono na dwa etapy. W pierwszym zostały rozebrane zużyte elementy konstrukcyjne obiektu - przęsło, jezdnia, chodniki, balustrady. Wtedy obiekt zawisł na specjalnych dźwigarach w powietrzu. Drugi etap to odbudowa wcześniej rozebranych elementów i opuszczenie nitowanych dźwigarów.

Wykonawcą przedsięwzięcia jest Skanska, która za modernizację wiaduktu otrzyma 6,4 mln zł.

Po oddaniu do ruchu, na Żółty Wiadukt wjadą samochody osobowe jadące z ul. Jana z Kolna w kierunku Bramy Oliwskiej. - Odetchną ci kierowcy, którzy na co dzień jeżdżą ul. Jana z Kolna - zapowiada Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni, który będzie zarządzać wyremontowanym obiektem.