Ogromna kotwica stanie przy wejściu na plażę Śródmieście

7 czerwca 2020, 9:00
Michał Sielski
artykuł historyczny

Ważąca 12 ton ogromna kotwica, należąca niegdyś do "najdziwniejszego okrętu Marynarki Wojennej", zniknie sprzed Domu MarynarzaMapka. Po renowacji trafi przed Muzeum Marynarki Wojennej Mapka, przy wejściu na plażę Śródmieście.Kotwica to jedna z ostatnich, a z pewnością największa pamiątka po ORP "Bałtyk". Wraz z tablicą i 20-metrowym łańcuchem zdobiła przedproża Domu Marynarza przy al. Piłsudskiego. Ale Polskie Linie Oceaniczne, które są właścicielem budynku, podjęły decyzję o przekazaniu pamiątek do muzeum.

- Dostaliśmy zapytanie, czy jesteśmy zainteresowani darowizną, bo w PLO mieli problemy z jej konserwacją, a nie chcieli, żeby dłużej niszczała - mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej. - Nie mieliśmy wątpliwości czy ją przyjąć, bo to kawał historii Marynarki Wojennej i atrakcyjny element. Dla nas to gratka - chyba największa kotwica w Gdyni pochodząca z okrętu, którego historię znamy.

Krążownik, który został hotelemKotwica leżała przed Domem Marynarza od lat 40. XX wieku. Pochodzi z krążownika pancernopokładowego "d'Entrecastaux". Swą służbę rozpoczął jeszcze przed I wojną światową, pływając przede wszystkim na Dalekim Wschodzie. W czasie I wojny światowej wojował z Turkami na Kanale Sueskim, a potem pełnił rolę pływających koszar u wybrzeży Belgii.

Polacy odkupili go od Belgów w 1927 roku i zmienili nazwę na ORP "Bałtyk". Już wtedy ostatnie słowo, jakie można było o nim powiedzieć, to "nowoczesny". Formalnie był krążownikiem, ale pozbawiony napędu służył jako hotel dla Szkoły Specjalistów Morskich. Stał na kotwicy na Oksywiu całkowicie pozbawiony jakiejkolwiek wartości bojowej.

Gdy Niemcy przejęli go w 1942 roku, od razu został zezłomowany. Na pamiątkę zostały jego cztery kotwice. Jedna z nich stanęła przed Domem Marynarza, druga znajduje się przed Uniwersytetem Morskim, trzecia trafiła do Warszawy, a czwarta najprawdopodobniej na złom z resztą okrętu.

Muzeum odnowi kotwicęTeraz kotwica sprzed Domu Marynarza trafi na zasłużoną emeryturę w Muzeum Marynarki Wojennej. Najpierw zajmą się nią jednak konserwatorzy, którzy usuną nie tylko rdzę, ale też kolejne warstwy farby. Dopiero wtedy zostanie pokryta specjalną powłoką konserwacyjną oraz pomalowana. Stanie przed wejściem do muzeum przy wejściu na plażę Śródmieście.

Jej odsłonięcie planowane jest na Święto Marynarki Wojennej, które odbędzie się w dniach 27-28 czerwca.
Znałe(a)ś historię tej ogromnej kotwicy?
11%

tak

89%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1188