stat

Okradziono księdza. Stracił 2 mln zł

10 października 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
ms

Ponad 2 mln zł skradziono z konta jednego z trójmiejskich duchownych. Są już pierwsi zatrzymani - to młodzi, dwudziestokilkuletni mężczyźni.O sprawie poinformowało radio RMF FM.

Z ustaleń prokuratury wynika, że grupa dwudziestokilkulatków, wykorzystując podrobione dokumenty, robiła przelewy z rachunku księdza na konta podstawionych osób, tzw. słupów. Następnie wypłacali oni pieniądze z banku.

Pierwsze zatrzymanie w tej sprawie miało miejsce jeszcze w sierpniu. Wtedy to w Sopocie zatrzymano młodego mężczyznę, który próbował wypłacić z banku 450 tys. zł.

- Zatrzymanemu prokurator przedstawił zarzut popełnienia czynu paserstwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Wobec tego podejrzanego został skierowany do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie, ale sąd nie zdecydował się na areszt - mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Po tym pierwszym przyszły kolejne zatrzymania. Kolejni sprawcy wpadli w ręce policji we wrześniu, na terenie całego Trójmiasta.

- Podejrzani, posługując się podrobionym dokumentem, dokonali w sierpniu 2017 r. szeregu transakcji przelewów na kwotę przekraczającą 2 miliony złotych. Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo ich aresztował, ale sąd odwoławczy uchylił tymczasowy areszt jednemu z zatrzymanych - informuje prokurator Wawryniuk.
Zatrzymanym przedstawiono zarzut popełnienia wspólnie i w porozumieniu oszustwa na szkodę osoby prywatnej oraz banku, w którym osoba ta posiadała rachunek bankowy.

W śledztwie sprawdzane będzie to, czy pracownicy banku mogli być zamieszani w proceder.

Na początku października sprawę od Prokuratury Rejonowej w Sopocie przejęła gdańska Prokuratura Okręgowa. Decyzja ma związek z wartością mienia będącego przedmiotem przestępstwa. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.
Gdzie trzymasz swoje oszczędności?
38%

w banku(ach), na koncie lub lokacie

7%

bardzo różnie, mam gotówkę, akcje, papiery wartościowe

5%

inwestuję je, m.in. w nieruchomości

50%

nie mam żadnych oszczędności

łącznie głosów: 2328

ms