stat

Okręt podwodny stanie się atrakcją centrum Gdyni

13 marca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Sielski

Jest zgoda Ministerstwa Obrony Narodowej na to, by okręt podwodny został obiektem muzealnym Muzeum Marynarki Wojennej. ORP Sokół ma stanąć w okolicach skweru Kościuszki zobacz na mapie Gdyni w Gdyni.Jeszcze nie wiadomo, kiedy to się stanie ani gdzie dokładnie eksponowana będzie ta jednostka - wiadomo natomiast, że po wycofaniu ze służby ORP Sokół stanie na lądzie jako okręt-muzeum. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni otrzymało już na to zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej.

- To początek skomplikowanego procesu. Przygotowanie jednostki do nowej roli i miejsca, w którym miałaby zostać wyeksponowana, może zająć nawet 2-3 lata. Trzeba stworzyć dokumentację przystosowania jednostki do nowej funkcji, opracować całą ścieżkę zwiedzania, a także sporządzić koncepcję jej przetransportowania - mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Jego zdaniem optymalnym miejscem do wyeksponowania okrętu byłoby Molo Południowe, w okolicy skweru Kościuszki, gdzie znajduje się już Dar Pomorza i ORP Błyskawica.

To efekt akcji "Kobbeny na cokoły". W jej ramach miłośnicy polskiego morza wymyślili, że po zakończeniu eksploatacji okręty podwodne powinny stać się atrakcją nadmorskich miejscowości. Jeden z nich stoi już zresztą na placu przy Akademii Marynarki Wojennej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Wówczas transport okrętu przed siedzibę uczelni kosztował ok. 2,5 mln zł.

Czytaj więcej: Okręt podwodny przejechał przez miasto.

ORP Sokół jeszcze pływaTen okręt podwodny typu Kobben to obecnie jeden z trzech, które posiada polska Marynarka Wojenna. Pozostałe to ORP Bielik i ORP Sęp. Sokół ma służyć jeszcze kilka miesięcy i w tym czasie realizować zadania, jakie przed nim postawiono: zwalczanie okrętów nawodnych i podwodnych oraz transportów przeciwnika, prowadzenie rozpoznania oraz transport i desant grup rozpoznawczo-dywersyjnych, osłona przejścia bojowych zespołów okrętowych oraz szlaków komunikacyjnych.

W ostatnim czasie wysłużona jednostka zajmuje się przede wszystkim ćwiczeniami, manewrami i ochroną szlaków handlowych.

Tak wyglądał transport okrętu podwodnego na dziedziniec Akademii Marynarki Wojennej.

Okręt podwodny ORP "Kondor" wycofany ze służby
Czy chciałbyś zwiedzić okręt podwodny?
68%

tak, nie mogę się doczekać

25%

może, przy okazji

4%

raczej nie, to nie dla mnie

3%

na pewno nie, nie lubię militariów

zakończona

łącznie głosów: 2483