stat

Oliwa chce wprowadzić jednokierunkowe ulice

14 lutego 2017, 12:45
Arnold Szymczewski

Na wiosnę w Oliwie zobacz na mapie Gdańska ma się zacząć wielkie malowanie znaków poziomych wyznaczających miejsca do parkowania. Żeby zapobiec znacznemu ograniczeniu liczby miejsc parkingowych, pojawił się pomysł, by w dzielnicy powstało więcej ulic jednokierunkowych. Rada dzielnicy oraz ZDiZ czekają do końca marca na opinie mieszkańców w tej sprawie.O planowanych zmianach pisaliśmy już w grudniu, w artykule pt. Spadnie liczba miejsc w strefach płatnego parkowania.

Miasto musi się dostosować do wyroku sądu administracyjnego, który nakazał, w strefach płatnego parkowania, wymalowanie miejsc postojowych. To oznacza, że w Oliwie, gdzie część uliczek jest pokryta brukiem, trzeba wymalować miejsca parkingowe o szerokości dwóch metrów.

Problem może pojawić się na dwukierunkowych ulicach, które są wąskie. Malowanie miejsc parkingowych na całej długości sprawi, że zabraknie miejsca na mijanie się samochodów. To może spowodować spadek liczby miejsc w granicach stref płatnego parkowania z 588 do 460.

Zobacz propozycje wyznaczenia nowych miejsc parkingowych:


  1. Polanki - Wita Stwosza

  2. Grunwaldzka - Wita StwoszaDla mieszkańców znak B-39

Żeby mieszkańcy mogli parkować pod swoimi domami, zostaną zastosowane znaki B-39, czyli "strefa ograniczonego postoju". Oznacza to zakaz parkowania poza miejscami wyznaczonymi z wyłączeniem posiadaczy abonamentów. Pracownicy ZDiZ będą mogli kontrolować tylko samochody ustawione na wymalowanych miejscach parkingowych. Dotychczas kontrolowano wszystkie auta w strefie płatnego parkowania. Kierwcy samochodów, którzy zapłacą za bilet, ale zatrzymają się poza miejscami wyznaczonymi zostaną ukarani mandatem, wystawionym przez straż miejską lub policję.

Z pomocą ulice jednokierunkowe

Na spotkaniach mieszkańców Oliwy z pracownikami Zarządu Dróg i Zieleni powstał pomysł utworzenia ulic jednokierunkowych, co umożliwiłoby wymalowanie miejsc parkingowych na całej długości. Dzięki temu mieszkańcy uniknęliby uciążliwego mijania się w uliczkach i zyskali miejsca parkingowe.

Tak zmiana została wprowadzona w 2012 r. na ul. Asnyka zobacz na mapie Gdańska oraz Kaprów zobacz na mapie Gdańska.

Dwa warianty

ZDiZ przygotował dwa warianty wprowadzenia ulic jednokierunkowych. Każdy mieszkaniec ma prawo wyrazić swoją opinię oraz zasugerować korektę wariantów. Na zgłoszenia Rada Dzielnicy Oliwa czeka do końca marca. Wnioski można przesyłać pocztą mailową na adres oliwa@gdansk.gda.pl lub pisemnie na adres: Rada Dzielnicy Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 10, 80-320 Gdańsk.

Zobacz dwa warianty wprowadzenia ulic jednokierunkowych, przygotowane przez ZDiZ (PDF.)
Co sądzisz o propozycjach zmian w Oliwie?
33%

poprawią zarówno poruszanie się, jak i możliwości parkowania

13%

ułatwią parkowanie, ale mogą sparaliżować ruch

54%

skomplikują poruszanie się po dzielnicy i zasady parkowania

łącznie głosów: 721