Oliwa - tradycja i nowoczesność

30 grudnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Małgorzata Zimnoch

To jedna z największych i najpiękniejszych dzielnic Gdańska. Znajdziecie tu najdłuższy kościół w Polsce, największy ogród zoologiczny, najwyższy budynek w Trójmieście i (prawdopodobnie) najstarszą palmę w Europie. Zapraszamy na spacer po Oliwie.Wieś cystersówW XII wieku osadę nad potokiem (dziś Potok Oliwski) otrzymali cystersi. Być może to właśnie oni nadali temu miejscu nazwę - drzewko oliwne jest ważnym symbolem biblijnym, kojarzonym z przebaczeniem, pokojem i światłem. Pracowici zakonnicy zbudowali wzdłuż potoku kuźnię wodną i młyny wodne - kilkanaście z nich przetrwało do dzisiaj.

Katedra oliwska czyli kościół Trójcy ŚwiętejW XII wieku cystersi postawili tu mały, ceglany kościół klasztorny - oryginalne cegły tamtej świątyni można obejrzeć w murach prezbiterium. Dziś jest to okazała budowla o długości 107 m, do której przylega kompleks klasztorny. Słynne oliwskie organy ściągają do katedry tłumy podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Przy kościele cystersi założyli ogród, w którym uprawiali warzywa i zioła - to dzisiejszy park Oliwski zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: W Święta iluminacje w parku Oliwskim dłużej


Gdański Ogród ZoologicznyNajwiększy ogród zoologiczny w Polsce ma 136 ha i leży w Dolinie Leśnego Młyna zobacz na mapie Gdańska w Oliwie. Pierwszymi mieszkańcami zoo w roku 1954 zostały chomiki, króliki, świnki morskie i papużki faliste, podarowane przez mieszkańców Gdańska. Kolejne, już bardziej egzotyczne zwierzęta podarowali marynarze: "Siedem węży - boa, w tym dwa olbrzymy, 16 ptaków podzwrotnikowych, 12 małp, dwa lisy tropikalne oraz dwie mangusty. Jest jeszcze możliwe, że będziemy mieli także i... słonia". Dziś można tu oglądać zwierzęta z całego świata: żyrafy, kangury, pingwiny, lamy, lwy - w sumie ponad 1000 zwierzaków reprezentujących 180 gatunków.

Czytaj też: Pluszowy orangutan w zabytkowym tramwaju

Historia i nowoczesnośćWśród starej zabudowy Oliwy pojawiają się nowe budynki. Są stylizowane na stare kamieniczki tak jak kamienica przy ul. Kaprów 19 zobacz na mapie Gdańska czy hotel Hampton by Hilton (widoczny po lewej stronie al. Grunwaldzkiej). Wkrótce ma się zacząć modernizacja pętli tramwajowej zobacz na mapie Gdańska (prawy dolny róg zdjęcia). Przebudowane mają być chodniki i torowisko, w miejsce budek pojawią się budynki o wysokości do 16 m.

Czytaj też: Modernizacja zamiast likwidacji

Nowa OliwaW południowej części Oliwy znajduje się największe w Polsce północnej centrum biurowe i biznesowe - Olivia Business Centre zobacz na mapie Gdańska. Najwyższym budynkiem kompleksu jest 156-metrowa Olivia Star. W ponad 200 firmach, które mają tu swoje biura (m.in. Allianz, Amazon, Bayer, Energa, Epam Systems, PwC, Sii czy ThyssenKrupp) pracuje ok. 8500 osób.

Czytaj też: Najwyższe współczesne budynki Trójmiasta