Oliwski Budżet Sąsiedzki. Znamy zwycięskie projekty

16 września 2020, 7:00
as

Biblioteka +, Oliwa Kulturalna i Kulinarna oraz Arte-kreacja to trzy projekty, które zwyciężyły w pierwszym Oliwskim Budżecie Sąsiedzkim, organizowanym przez Olivia Business Centre. Pula nagród wyniosła 18 tys. zł.Oliwski Budżet Sąsiedzki to projekt pilotażowy organizowany przez Olivia Business Centre. Jego zadaniem jest określenie zapotrzebowania mieszkańców Oliwy na takie inicjatywy.

18 tys. zł. w puli pierwszego Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego- O finansowanie mogły ubiegać się zarówno projekty miękkie (organizacja spotkań, kursów czy warsztatów), ale również infrastrukturalne, które na trwałe wpiszą się w charakter oliwskiej przestrzeni - tłumaczy Krzysztof Król, manager ds. komunikacji OBC.
W pierwszej edycji pula środków pieniężnych przeznaczonych na dofinansowane projekty wyniosła 18 tys. zł. 12 tys. zł pochodziło od organizatora - OBC, a 6 tys. zł przekazał gdański radny Andrzej Stelmasiewicz (prywatnie mieszkaniec Oliwy).

- Nabór wniosków ruszył 20 lipca i trwał do końca sierpnia br. W czasie posiedzenia jury składającego się z przedstawicieli Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnicy Oliwa, przedstawicieli środowiska kultury i Olivii Business Centre wyłonione zostały projekty, które uzyskały dofinansowanie. Ich ogłoszenie nastąpiło w trakcie Viva Oliwa - święta dzielnicy, w której położona jest Olivia Business Centre - mówi Krzysztof Król.

Biblioteka + z największą liczbą głosówNajwiększym zainteresowaniem i finalnie poparciem okazał się projekt "Biblioteka +", który zakłada powstanie w oliwskiej bibliotece Działu Dziecięcego. W ramach projektu w oliwskiej bibliotece powstanie Dział Dziecięcy, mający skłonić najmłodszych mieszkańców dzielnicy do częstszych odwiedzin w bibliotece i oswajanie ich z książkami i czytelnictwem.

Drugie miejsce w Oliwskim Budżecie Sąsiedzkim zajął projekt o nazwie "Oliwa Kulturalna i Kulinarna" zgłoszony przez Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto oraz "Co warto zobaczyć w Oliwie - inspiracja przy kawie". Projekt ma na celu stworzenie mapy Oliwy z zaznaczonymi największymi atrakcjami dzielnicy i nie tylko.

- Na mapie znajdą się także mniej popularne, aczkolwiek również warte zobaczenia miejsca i punkty gastronomiczne, kawiarnie i usługi. Dzięki mapie możliwa będzie szeroka promocja lokalnych przedsiębiorców - wylicza Krzysztof Król.

Warsztaty dla starszych mieszkańców OliwyTrzecim projektem, który uzyskał największą liczbę głosów, jest Arte-kreacja, zgłoszony przez Stowarzyszenie dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów: Park On.

- W jego ramach dofinansowanie zyska przeprowadzenie 18 warsztatów plastycznych i ceramicznych z elementami arteterapii dedykowanych osobom, które z racji wieku czy konsekwencji postępującej degeneracyjnej choroby mózgu zagrożone są depresją, utratą sprawności, poczuciem wykluczenia - kończy Krzysztof Król.
Kolejna edycja Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego planowana jest na wiosnę 2021 roku.

as