stat

Opustoszały od 13 lat zabytek trafi do Caritas

8 listopada 2018, 6:00
Katarzyna Moritz
artykuł historyczny

Wojewoda - na prośbę prezydenta Gdańska - przekazał trzypiętrową kamienicę o powierzchni blisko 1 tys. m kw. na rzecz Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Mają tam powstać m.in. sale jadalne do serwowania ciepłych posiłków dla gdańskich seniorów oraz osób potrzebujących wsparcia, a także przestrzeń do rekreacji, wypoczynku i rehabilitacji.Okazały Dom Kaznodziei przy ul. Katarzynki zobacz na mapie Gdańska, znajdujący się w sąsiedztwie kościoła św. Katarzyny, już parokrotnie był przez nas opisywany. Kilka lat temu padła propozycja, by stworzyć w nim wspólną siedzibę dla miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Z planów tych nic jednak nie wyszło. W zeszłym roku okazało się, że w kamienicy nie ma już nawet stróża, a zabytek zaczął popadać w ruinę.

Fasada kamienicy przetrwała II wojnę światową. Od 1967 obiekt widnieje w rejestrze zabytków. Kamienicę w pełni zrekonstruowano w 1970 roku. Do 2005 roku budynek był siedzibą Wojewódzkiej Przychodni Endokrynologicznej, a od niemal 13 lat stoi pusty.

Nieruchomość pierwotnie należała do miasta, jednak po zamianach (miasto zyskało budynek przy Łąkowej 37/38) znalazła się w zasobach Skarbu Państwa.

Wojewoda przekazuje budynek CaritasOkazuje się, że w czerwcu tego roku prezydent Gdańska wystąpił do Wojewody Pomorskiego z wnioskiem o wyrażenie zgody na przekazanie tej nieruchomości na rzecz gminy, celem przeznaczenia jej na prowadzenie działalności charytatywnej.

Z wniosku prezydenta wynikało, że:  1. budynek przy ul. Katarzynki 1-3 jest odpowiednim miejscem dla stworzenia miejsca szeroko pojętej współpracy pomiędzy osobami samotnymi, cierpiącymi, chorymi, a ludźmi chcącymi nieść pomoc i udzielić wsparcia potrzebującym;

  2. miasto, chcąc wykorzystać potencjał tego miejsca, zamierza nabyć nieruchomość celem jej przekazania na prowadzenie działalności charytatywnej przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej;

  3. pomieszczenia znajdujące się we wnioskowanym budynku miałyby być wykorzystywane jako sale jadalne do serwowania ciepłych posiłków dla gdańskich seniorów oraz osób potrzebujących bliskości i wsparcia innych, z przestrzenią do rekreacji, wypoczynku i rehabilitacji.W sierpniu prezydent w kolejnym piśmie poprosił o wyrażenie zgody na obciążenie nieruchomości ograniczonym prawem rzeczowym poprzez ustanowienie na niej prawa użytkowania na okres 50 lat z zastosowaniem 99 proc. bonifikaty od pierwszej opłaty.

- Modyfikując ww. wniosek, prezydent Gdańska wskazał, że w trakcie jego sierpniowych rozmów z wojewodą pomorskim była podnoszona kwestia przyszłego zagospodarowania tej nieruchomości i podczas spotkania zasugerowano jako najlepsze rozwiązanie ustanowienie na preferencyjnych warunkach prawa użytkowania nieruchomości na rzecz Caritas Archidiecezji Gdańskiej, co pozwoliłoby pozostawić tę nieruchomość w zasobie Skarbu Państwa - wyjaśnia Paula Poniewierza z biura prasowego wojewody pomorskiego. 
Ostatecznie, 6 września, wojewoda pomorski wyraził zgodę na obciążenie prawem użytkowania nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa, na rzecz Caritas Archidiecezji Gdańskiej Organizacji Pożytku Publicznego, na okres 50 lat.

Kiedy budynek zostanie zagospodarowany?- Cieszymy się z aprobaty wojewody. Obecnie zlecony został operat szacunkowy budynku. Po jego wykonaniu będzie można powiedzieć, jaki zakres prac zostanie przeprowadzony i ile będzie to kosztować miasto. Za wcześnie, by mówić o dokładnym terminie - zastrzega Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.
Gdy w 2015 r. analizowano zasadność remontu budynku w celu jego adaptacji na biura konserwatorów zabytków, przedstawiony przez Gdańskie Nieruchomości kosztorys opiewał na ponad 5 mln zł. Wykonano więc jedynie prace remontowe, które objęły część nieruchomości. Kwota 800 tys. zł na te prace nie pozwoliła na sfinansowanie niezbędnych działań wewnątrz budynku (w tym remontu dachu i szybu windowego).

Trzypiętrowa kamienica o powierzchni blisko 1 tys. m kw. została zbudowana w latach 1599-1602, według projektu gdańskiego architekta Antoniego van Obberghena. Pierwotnie pełniła funkcję mieszkań dla duchowieństwa protestanckiego z sąsiadującego kościoła św. Katarzyny. Charakterystycznym elementem budynku są zachowane przedproża z kutą balustradą. Fasada kamienicy, która przetrwała II wojnę światową, jest podzielona na trzy części, efektem czego budynek sprawia wrażenie zespołu trzech bliźniaczych kamienic.
Podoba ci się pomysł przekazania kamienicy Caritas?
49%

tak, przyda się w Gdańsku miejsce, gdzie osoby potrzebujące będą mogły liczyć na pomoc

51%

nie, można było tę kamienicę zagospodarować inaczej

łącznie głosów: 2185