Orłowo: park dzięki determinacji mieszkańców

16 czerwca 2020, 7:00
rb
Najnowszy artukuł na ten temat

Parki w Gdyni alternatywą dla plaży

Zaczęło się od posprzątania siedmiohektarowego terenu na tyłach przychodni przy ul. WrocławskiejMapka, a skończy na zagospodarowaniu terenu z ławkami, alejkami i budkami lęgowymi dla ptaków. Dzięki determinacji mieszkańców Orłowo zyska zadbany park.Teren, który będzie zagospodarowany, to kilka hektarów zarośli, starych sadów oraz lasu. W 1930 roku miał to być główny park Małego Kacka. Znajdował się tu kiedyś przypałacowy zwierzyniec oraz jeziorko z trzcinami.

Najpiękniejsze parki w GdyniCałość wzbogacają rosnące i ogólnodostępne drzewa owocowe oraz żyjące zwierzęta, a nawet pasieka z pszczołami. Jak relacjonują mieszkańcy, dopiero kilka lat temu wywieziono stąd rodzinę bobrów.

Od sprzątania do stworzenia nowego parkuW 2016 roku mieszkańcom udało się posprzątać zaniedbany, a coraz częściej odwiedzany przez ludzi szukających spokoju park. W 2019 roku w Budżecie Obywatelskim wygrał projekt zakładający budowę w tym miejscu parku z prawdziwego zdarzenia. Wartość inwestycji oszacowano na ok. 350 tys. zł.

Projekt zakłada budowę 900 metrów alejek, w tym łącznika między Wrocławską i Źródlaną. Większość terenu, obszar na zachód od centralnego wzniesienia oraz wokół zbiornika wodnego, pozostanie w stanie dzikim.

Czytaj też: Park na Kamiennej Górze dostępny dla mieszkańców

- Na miejscu stanie altana wypoczynkowa, 10 ławek, sześć koszy na śmieci, dwa stojaki rowerowe, karmniki i budki lęgowe dla ptaków. Zlikwidowane zostaną stare ogrodzenia oraz fragmenty drewnianych i betonowych obiektów, planowane jest uporządkowanie części terenów zielonych poprzez wycięcie nadmiaru samosiewów oraz usunięcie odpadów - informują urzędnicy.

Projekt w tym roku, budowa do marca 2021 rokuObecnie trwa poszukiwanie wykonawcy dokumentacji projektowej. Według szacunków miasta projekt ma kosztować nie więcej niż 19 tys. zł. Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg, dokumentacja powinna być gotowa jesienią.

Czytaj też: Park zamiast parkingu w centrum Gdyni


Według założeń przetarg na prace budowlane ma być ogłoszony jeszcze w 2020 roku, zaś park powinien być gotowy nie później niż w marcu 2021 roku.

Mieszkania w Orłowie: sprzedaż i wynajem

Słoneczne 110m2 niespełna 500m od plaży w Orłowie!
1 830 000 zł
Gdynia Orłowo
Orłowo/2 balkony+2 piwnice+garaż/900m od morza
1 373 000 zł
Gdynia Orłowo
Apartament nad morzem w Gdyni Orłowie
1 949 000 zł
Gdynia Orłowo
`
Czy często korzystasz z miejskich parków?
80%

tak

20%

nie

zakończona

łącznie głosów: 423

rb