Oryginalne szyldy na SKM Redłowo i gdyńskiej YMC-e

27 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Kontrowersje wokół działalności miejskiego artysty

Na przystanku SKM Redłowo zobacz na mapie Gdyni zmienił się nie tylko szyld, ale też inne elementy małej architektury - począwszy od budki z hot dogami, a skończywszy na kasie biletowej. To jednak nie koniec, bo pojawią się też interaktywne wyświetlacze.Metamorfoza przystanku SKM Redłowo to efekt prac stowarzyszenia Traffic Design. W ramach festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej, a właściwie zaraz po nim, zaczął zmieniać się wygląd stacji, na której zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Przystanek nieopodal Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego na pierwszy rzut oka zyskał nowy szyld w stylu retro, kojarzący się niektórym z logo spółdzielni "Społem."

- To jednak nie wszystko. Całkowicie zmieniona została też zabudowa kas biletowych, a nawet budki, w których sprzedawane są m.in. hot dogi - mówi Monika Domańska ze stowarzyszenia Traffic Design, które jest organizatorem festiwalu o tej samej nazwie.

Czytaj także: Mural, który nie rozsadza miasta.

Na tym metamorfoza się jednak nie skończy. W najbliższym tygodniu na przystanku pojawią się interaktywne wyświetlacze. Mają się uruchamiać na fotokomórkę, gdy ktoś przejdzie w pobliżu.

Na pewno nie będą na nich wyświetlane reklamy, ale głównie informacje kulturalne oraz ciekawostki.

- Chodzi o to, by umilić pasażerom oczekiwanie na pociąg, a nie bombardować ich kolejnymi reklamami - zapewnia Monika Domańska.

Wygląd zmienia też gmach gdyńskiej YM-ki. Zamiast szpetnych reklam i plansz o mieszczących się w budynku przy ul. Żeromskiego zobacz na mapie Gdyni instytucjach, na elewacji pojawił się prosty szyld. Lada dzień dołączą do niego przejrzyste i skromne w formie oraz treści tablice informacyjne.

Zobacz spacer szlakiem murali, które powstały w ramach tegorocznego Traffic Design w Gdyni.