stat

Osiedle odcięte od ul. Myśliwskiej zyska nowy dojazd

17 lutego 2017, 13:30
Maciej Naskręt

Miasto nie chce negocjować z odpowiedzialnymi za odcięcie dojazdu do ul. Myśliwskiej z ul. Pagórkowejzobacz na mapie Gdańska, natomiast Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na dokumentację dla budowy dojazdu od ul. Kartuskiej. Mieszkańcy odciętego osiedla muszą uzbroić się w cierpliwość.We wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy o prywatnym właścicielu działki, który z dnia na dzień zagrodził dojazd do ul. Myśliwskiej mieszkańcom bloków położonych przy ul. Pagórkowej. Do dzisiaj miasto, mieszkańcy i właściciel zagrodzonej działki nie doszli do porozumienia - dlatego tymczasowa droga pozostaje cały czas nieprzejezdna.

Wszystko wskazuje na to, że w tej kwestii nic się nie zmieni.

- Miasto nie ma ochoty z nami rozmawiać, dlatego droga pozostaje zagrodzona - mówi krótko Angelika Zagraba, pełnomocnik rodziny, do której należy fragment działki, przez który jeszcze kilka miesięcy temu jeździły samochody do ul. Pagórkowej.
Urzędnicy nie chcą negocjować z Angeliką Zagrabą, ponieważ stan prawny nieruchomości jest wciąż nieuregulowany. Cały czas nie wiadomo, kto jest prawnym spadkobiercą po poprzednim właścicielu, który zgadzał się na przejazd aut przez jego działkę.

- Czekamy na wyrok sądu w tej sprawie - przyznaje pełnomocnik rodziny, do której należy fragment działki.

Wszystko wskazuje jednak na to, że władze Gdańska wybrały trwalsze rozwiązanie, niż prowizoryczny układ z właścicielem prywatnego terenu. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska właśnie ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy ul. Pagórkowej, ale od strony ul. Kartuskiej.

- Opracowanie ma być gotowe do końca września - zapowiada Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Jeszcze nie wiadomo, czy budowa drogi ruszy w tym roku, czy w przyszłym. Wszystko zależy od tego, czy znajdą się na to pieniądze w budżecie miasta. Nowy odcinek ul. Pagórkowej oprócz utwardzonej nawierzchni, zyska odwodnienie i oświetlenie. Ponadto wyremontowana zostanie nawierzchnia przed blokami na ul. Pagórkowej.

O wyborze biura projektowego w 60 proc. zdecyduje cena, a w 40 proc. okres rękojmi liczony od daty odbioru ostatniej z części dokumentacji projektowej. Potencjalnego wykonawcę poznamy najszybciej w poniedziałek, wtedy nastąpi otwarcie ofert.

Mieszkańcy ul. Pagórkowej mogą się cieszyć, że urzędnicy tak szybko zareagowali na trapiący ich problem. Z zazdrością spoglądać na nich mogą mieszkańcy sąsiedniej ul. Myśliwskiej, gdzie różne doraźne naprawy czy modernizacje trwają od dekady.

Film z września 2016 r. Od tamtego okresu niewiele się zmieniło na ul. Pagórkowej
Jak oceniasz decyzję o budowie ul. Pagórkowej?
57%

świetnie, to jedyne dobre rozwiązanie tego problemu

19%

neutralnie: ciesze się, że mieszkańcom będzie łatwiej, ale są pilniejsze budowy niż ta

24%

źle, taniej byłoby się porozumieć z właścicielami działki

łącznie głosów: 514