Osłonili drzewa i zieleń przed solą drogową

2 grudnia 2021, 11:30
Ewelina Oleksy

Wraz z nadejściem pierwszych mrozów i opadów śniegu do akcji wkroczył sprzęt, z którego sypana jest sól drogowa. By ochronić przed nią drzewa i inne rośliny, w blisko 30 miejscach Gdańska już pojawiły się specjalne osłony, a będą w kolejnych. Niebawem zostaną też ustawione m.in. przy Wielkiej Alei Lipowej wzdłuż al. ZwycięstwaMapka.Gdańsk chce ochronić drzewa i inną roślinność przed niekorzystnym dla nich wpływem soli drogowej w trakcie sezonu zimowego. W związku z tym na blisko 30 drogach ustawiono już osłony przeciwsolne. To rodzaj płotków, które odgradzają rośliny przed solą wysypywaną zimą na ulice.

Faliste płyty wykonane są z przeźroczystego tworzywa sztucznego, mają wysokość 50 cm, grubość 0,8 cm. Mocowane są do podłoża specjalnymi szpilkami.

Zobacz też:

W Trójmieście spadł pierwszy śnieg- W kontekście zmian klimatu ubiegła zima była ewenementem. Jednak w warunkach atmosferycznych, jakie mamy w Gdańsku, temperatury przeważnie oscylują w okolicy 0 stopni. W takim wypadku musimy stosować sól jako najbardziej popularny środek do uszorstnienia dróg. Niestety ma on znaczenie w kontekście środowiskowym, dlatego chcemy chronić roślinność i drzewa. Na blisko 30 drogach przygotowane zostały osłony przeciwsolne - mówi wiceprezydent Piotr Grzelak.
Gdzie już ustawiono osłony przeciwsolne?

 1. Skrzyżowanie ul. Płażyńskiego z ul. Uczniowską
 2. Radarowa przy pomniku
 3. Słowackiego - 2 ronda
 4. Kartuska rondo
 5. ul. Nowe Ogrody
 6. ul. Łostowicka
 7. Rondo ul. Wilanowska - Nieborowska
 8. Rondo Odrzańska
 9. Rondo Cienista
 10. Rondo Kuronia
 11. Rondo Kartuska - Gronostajowa
 12. Złota Brama - Bogusławskiego
 13. Lektykarska
 14. Wapiennicza
 15. Targ Drzewny
 16. Wałowa
 17. Targ Rakowy/Wały Jagiellońskie
 18. Długie Ogrody
 19. Słodowników
 20. Grobla III
 21. Grunwaldzka
 22. Dmowskiego
 23. Żołnierzy Wyklętych
 24. Rakoczego
 25. Partyzantów
 26. Wita Stwosza

Powyższa lista nie jest zamknięta i w sumie obejmie ponad 30 lokalizacji - kolejne osłony pojawią się m.in. przy nowych miejskich rabatach - w tym i przyszłym tygodniu.

Wielka Aleja Lipowa - w połowie grudniaUrzędnicy zapowiadają, że szczególną troską, jeśli chodzi o ochronę przed solą, chcą objąć Wielką Aleję Lipową.

- Tam w drugiej połowie grudnia pojawią się specjalne maty przeciwsolne - zapowiada Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
We wrześniu aktywiści z Zielonej Fali Trójmiasto apelowali, by miasto przestało sypać sól pod drzewa na Wielkiej Alei Lipowej.

Sól drogowa rozsypana na Wielkiej Alei Lipowej. W połowie grudnia pojawią się tam osłony, które pozwolą uniknąć takiego widoku.

Więcej zdjęć (6)

Sól drogowa rozsypana na Wielkiej Alei Lipowej. W połowie grudnia pojawią się tam osłony, które pozwolą uniknąć takiego widoku.

mat. Zielona Fala Trójmiasto

Sól drogowa rozsypana na Wielkiej Alei Lipowej. W połowie grudnia pojawią się tam osłony, które pozwolą uniknąć takiego widoku.

mat. Zielona Fala Trójmiasto

Ich postulat nie był zresztą nowy, bo składali go od kilku lat.

- Uważamy, że miasto powinno ograniczyć zimowe stosowanie soli drogowej na al. Zwycięstwa i Trakcie Konnym na rzecz bardziej przyjaznych drzewom środków, a przede wszystkim poprawnego skalibrowania solarek talerzowych, bo maszyny stosowane obecnie wyrzucają tony soli wprost pod pnie drzew - wskazywali aktywiści z Zielonej Fali Trójmiasto.
Czytaj też:

Różne pomysły na organizację odśnieżania w TrójmieścieMiasto nie zdecydowało się na to, by zrezygnować ze stosowania soli drogowej. Natomiast osłony, które pojawią się niebawem na Wielkiej Alei Lipowej, mają sprawić, że sól nie będzie już trafiać pod pnie tamtejszych drzew.
Czy takie osłony to wystarczająca ochrona roślin przed solą drogową?
25%

tak i dobrze, że je zamontowano

43%

wierzę, że tak, choć się na tym nie znam

32%

nie, takie osłony niewiele dają

zakończona

łącznie głosów: 503

Opinie wybrane


wszystkie opinie (83)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.