Ostatnia wizyta w Domu Zdrojowym przed remontem

19 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Trwa modernizacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie


W niedzielę można było zwiedzać Dom Zdrojowy w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska. To ostatnia szansa, podczas której można było zobaczyć zrujnowany i od lat zapomniany zabytek. Teraz czeka go remont generalny.Dwa lata temu ruszyły konkretne działania odnośnie wyremontowania i zrewitalizowana zabytkowego Domu Zdrojowego w Brzeźnie, po tym jak trafił on pod skrzydła Centrum Hewelianum, które przygotowało koncepcję i projekty na jego zagospodarowanie.

Prace budowlane mają się rozpocząć jesienią tego roku i potrwają do końca 2019 r. Zanim wejdą tam ekipy budowlane, postanowiono udostępnić Kurhaus do zwiedzania. 15-osobowe grupy rozpoczynały wycieczki o każdej pełnej godzinie, począwszy od 12.

O imprezie informowaliśmy jak zwykle przed jej rozpoczęciem.

W rolę przewodników wcielili się: Dorota Kuś - członek zarządu Rady Dzielnicy Brzeźno oraz Adam Specht - architekt, który opracował koncepcję architektoniczną dla nowej funkcji Domu Zdrojowego.

Jedyny zachowany Dom Zdrojowy w GdańskuJeszcze w 2016 roku w XIX-wiecznym Domu Zdrojowym mieszkali ostatni lokatorzy mieszkań komunalnych, które utworzono tam w 1959 roku. Tymczasem Kurhaus zaczęto budować w Brzeźnie w roku 1892, kiedy to dzielnicę odwiedziła rekordowa liczba 39 tysięcy gości. Powstał na miejscu dawnego Domu Zdrojowego, który spłonął. Spełniał swoją funkcję do 1945 roku. Po wojnie znajdowała się w nim m.in. szkoła pielęgniarska.

Obiekt, mimo lat zaniedbań, ma jeszcze wiele ciekawych detali architektonicznych, ale głównie warto było go zobaczyć dlatego, że jest to jedyny zachowany w Gdańsku przykład architektury uzdrowiskowej z tej epoki.Centrum Hewelianum, które jest gospodarzem Domu Zdrojowego, dzięki organizacji wycieczek przed remontem, chce stworzyć archiwum tego miejsca. Ponadto zaprasza do kontaktu każdego, kto chce podzielić się swoją historią związaną z Domem Zdrojowym w Brzeźnie. Mile widziane będą zdjęcia z rodzinnych albumów, które można przesyłać na adres: zdrojoweopowiesci@hewelianum.pl.

Co się zmieni w Domu Zdrojowym?Projekt zagospodarowania Domu Zdrojowego przewiduje nadanie mu nowych funkcji - edukacyjnej i kulturalnej. Powstać ma sześć sal warsztatowych, sześćdziesiąt miejsc noclegowych, a także całoroczna restauracja, która jednocześnie będzie miejscem integracji mieszkańców dzielnicy Brzeźno.

Powstanie tam też centrum edukacji ekologicznej, w celu kreowania pozytywnych postaw wobec środowiska.

Czytaj też: Pytania o nowy Dom Zdrojowy. Edukacja czy komercja?

Projekt rewitalizacji obejmuje także zagospodarowanie terenu otaczającego Dom Zdrojowy. W nawiązaniu do historycznych form, odtworzone zostaną fragmenty ogrodu z trawnikami i zielenią ozdobną. Powstaną też nowe strefy: edukacyjna i rekreacyjna. Nie zapomniano o miejscach parkingowych.

Odbudowa Domu Zdrojowego ma kosztować 10-14 mln zł. Z Unii Europejskiej ma pochodzić jedynie 1 mln zł z tej kwoty.
Czy byłeś kiedyś na plaży w Brzeźnie?
79%

tak, nie raz

14%

tak, ale wolę inne plaże

2%

jeszcze nie

5%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1078