Ostrzegali przed nalotami służb na "kasyna" z automatami. 11 osób oskarżonych

27 maja 2021, 14:55
Szymon Zięba
Oskarżono 11 osób ws. nielegalnego hazardu. Zdjęcie ilustracyjne. Więcej zdjęć (1)

Oskarżono 11 osób ws. nielegalnego hazardu. Zdjęcie ilustracyjne.

cylonphoto/123rf.com

Oskarżono 11 osób ws. nielegalnego hazardu. Zdjęcie ilustracyjne.

cylonphoto/123rf.com

Mieli urządzać nielegalne gry na automatach, a w skład grupy wchodziły "czujki", których zadaniem była obserwacja Urzędu Celnego i ostrzeganie o "nalotach" służb. Prokuratorzy z Gdańska w sprawie "śledztwa hazardowego" oskarżyli w sumie 11 osób. Sześć z nich, zdaniem prokuratury, działało w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.Jak działała grupa?Według prokuratury zamieszani w sprawę szukali lokali, w których umieszczane były automaty do gier losowych.

- Automaty były odpowiednio zaprogramowane, aby wygrane nie przekraczały określonego pułapu procentowego środków pieniężnych, które zostały "zainwestowane" przez graczy. Dwóch oskarżonych prowadziło obserwację Urzędu Celnego w Gdańsku, dzięki czemu uprzedzali oni pozostałych członków grupy o wyjeździe samochodów Służby Celnej oraz kierunku, w jakim funkcjonariusze się udawali - informuje prok. Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.
Takie informacje pozwalały osobie kierującej działaniami grupy i pozostałym osobom na uprzedzenie pracowników poszczególnych lokali o konieczności zamknięcia lokalu i wyłączenia automatów.

- Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, działając w celu ukrycia swojego zaangażowania w urządzanie gier hazardowych na automatach do gier losowych, wykorzystali dane podmiotów gospodarczych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością), które były prezentowane jako podmioty faktycznie prowadzące wskazaną działalność, a oskarżeni przedstawiali siebie jako pracowników tych podmiotów - tłumaczą śledczy.

Zabezpieczono m.in. sztabki złotaW toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczenia mienia należącego do oskarżonych o łącznej wartości ponad 1 mln zł, w tym sztabki złota i gotówkę. W toku śledztwa przeszukano 40 lokali, w których zabezpieczono 302 automaty.

Ostatecznie prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 11 osobom, zarzucając im urządzanie gier hazardowych na automatach, w tym sześciu oskarżonym działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Śledztwo było prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku, a grupa miała działać na terenie województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego.
Wygrałe(a)ś kiedyś coś w grach losowych?
21%

tak, kilka razy i co najmniej raz to była spora nagroda

15%

tak, ale tylko raz, częściej przegrywam

9%

nie, nigdy, zawsze przegrywam

55%

nie gram w takie gry

zakończona

łącznie głosów: 1348

Opinie wybrane


wszystkie opinie (121)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.