Uwaga na silny wiatr i sztorm na morzu

4 października 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Rafał Borowski, neo
aktualizacja:8:15 (5 października 2016)
Najnowszy artukuł na ten temat

Wichura w Trójmieście: uszkodzone mola, powalone drzewa

Skutki nocnego sztormu na molo w Sopocie. Nagranie z godz. 7 rano

Oddział Morski Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni ogłosił dla województwa pomorskiego drugi stopień zagrożenia wichurami. Średnia prędkość wiatru będzie wynosić we wtorek od 45 do 60 km/h, w porywach do 80 km/h. Mocniej ma wiać w środę - nawet do 90 km/h.Aktualizacja, godz. 8:15, 5 października. Przez całą noc straż pożarna w województwie pomorskim interweniowała aż 76 razy. Głównie wyjeżdżano do powalonych drzew.

W Gdańsku obecnie trwa akcja usuwania konarów drzewa z ul. Stryjewskiego - na Stogach. Skutki wichury usuwane są także z ul. Kieleckiej w Gdyni. Tam na drogę upadło drzewo.

Aktualizacja, godz. 20:01. - Skutki wichury zaczyna odczuwać również molo w Brzeźnie. Sytuacja nie jest jeszcze tak zła, jak w Sopocie, ale widać pierwsze uszkodzenia - pisze nasz czytelnik, pan Krzysztof.Aktualizacja, godz. 19:05. Silny wiatr groźny jest przede wszystkim w strefie przybrzeżnej. Spore zniszczenia są już na molo w Sopocie, co można zobaczyć na powyższym filmie.Mieszkańcy Trójmiasta powinni przygotować się na wichurę. Oddział Morski Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którego siedziba znajduje się przy ul. Waszyngtona 42 zobacz na mapie Gdyni w Gdyni opublikował we wtorek ostrzeżenie o silnych wiatrach. Zagrożeniu nadano drugi stopień w trzystopniowej skali.

W praktyce oznacza to, że należy liczyć się z uszkodzeniami budynków i dachów, zrywaniem linii energetycznych, łamaniem gałęzi, a nawet wyrywaniem drzew z korzeniami.

Wiatr, który wieje z kierunku północno-wschodniego, ma mieć średnią prędkość 45-60 km/h, w porywach nawet do 80 km/h. W środę synoptycy przewidują, że maksymalna prędkość wzrośnie nawet do 90 km/h. Oprócz porywistego wiatru, należy się również przygotować na ulewne opady deszczu. Prawdopodobnie taka pogoda utrzyma się do soboty włącznie.

Na baczności powinny mieć się szczególnie osoby pracujące na morzu. Na Bałtyku szaleje obecnie sztorm z siłą 9 stopni w skali Beauforta. W środę jego siła wrośnie do 10 w dwunastostopniowej skali. Szalejący na morzu wiatr może również spowodować zjawisko tzw. cofki, które polega na cofnięciu się wody morskiej w górę rzek.

Choć zagrożenie podtopienia obejmuje przede wszystkim mieszkańców Żuław Wiślanych, mieszkańcy Trójmiasta - a w szczególności Wyspy Sobieszewskiej - również powinni uważać. Już we wtorkowe popołudnie, poziom wody na Martwej Wiśle uległ bowiem znacznemu podwyższeniu. Obecnie brakuje jedynie jednego centymetra do przekroczenia stanu ostrzegawczego.
Tak wiało we wtorek w południe nad morzem w Trójmieście.
Czy zabezpieczasz się przed wichurą?
37%

oczywiście, np. nie parkuję auta pod drzewami czy porządkuję balkon

33%

tak, ale tylko w przypadku naprawdę silnych wichur

30%

nie, nie przykładam do takich ostrzeżeń większej wagi

zakończona

łącznie głosów: 2279