stat

Oszczędności i zwolnienia w GE Money Banku

30 marca 2009 (artykuł sprzed 11 lat)
ms
Najnowszy artukuł na ten temat

Chińczycy chcą kupić resztę BPH

GE Money Bank planuje zwolnić nawet 846 osób w całej Polsce. Wielu mieszkańców Trójmiasta może stracić prace na skutek zapowiedzianych właśnie zwolnień grupowych.W informacji przesłanej do pracowników zarząd wyjaśnia powody decyzji. Informuje o obniżaniu kosztów działalności, które w stosunku do zeszłego roku mają być mniejsze o ok. 10-12 proc. Mimo, że dzięki temu uda się zaoszczędzić ponad 50 mln zł, nie obejdzie się bez zwolnień. Do końca sierpnia pracę może stracić nawet 846 pracowników we wszystkich oddziałach banku na terenie całego kraju.

Jakie są przyczyny zwolnień? Firma tłumaczy się kryzysem, jaki sięgnął także polskiej gospodarki. Od ponad roku GE Money Bank jest w trakcie fuzji z bankiem BPH, a dokładnie z tą jego częścią (tzw. mini-BPH), która nie została przejęta przez Pekao SA.

Efektem restrukturyzacji ma być także decyzja GE Money o znacznym ograniczeniu udzielania kredytów hipotecznych i samochodowych. Są to branże, które na całym świecie najbardziej ucierpiały w globalnym kryzysie. Z naszych informacji wynika, że to właśnie pracownicy tych działów najbardziej obawiają się utraty pracy.

Dlaczego GE rezygnuje z udzielania kredytów hipotecznych, które są w ofercie niemal wszystkich banków działających w Polsce? Kredyt hipoteczny jest kredytem bezpiecznym, ale też nisko oprocentowanym, zwłaszcza w stosunku do kredytów konsumenckich. Spłata hipoteki jest bardzo rozłożona w czasie. Dzisiaj banki wolą się skupić na "droższym" sprzedawaniu pieniądza w postaci kredytów gotówkowych, dzięki czemu nie muszą zamrażać znacznych kwot na długi czas.

Teraz zarząd GE Money będzie negocjować, maksymalnie przez 20 dni, szczegóły procesu zwolnień ze związkiem zawodowym. Warto wspomnieć, że organizacja związkowa w GE powstała stosunkowo niedawno.

Fragment listu przesłanego do pracowników GE Money

Zarząd Banku podjął uchwałę o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego i rozpoczął proces negocjacji ze związkiem zawodowym, który w ostatnim czasie objął swoim zasięgiem nasz Bank. Zgodnie z przyjętymi założeniami, przewiduje się, że zwolnienie grupowe objęłoby nie więcej niż 846 pracowników w okresie do końca sierpnia 2009 roku.

Zgodnie z przepisami prawa proces negocjacji ze związkiem zawodowym potrwa nie dłużej niż 20 dni od dnia zawiadomienia na piśmie międzyzakładowej organizacji związkowej. O jego przebiegu i wyniku będziemy informować Państwa na bieżąco.

David Kay (prezes zarządu)

ms