Oszuści mieszkaniowi aresztowani

17 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Piotr Weltrowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Siedem osób oskarżonych w sprawie lichwy mieszkaniowej

Pięć osób zatrzymano w związku ze śledztwem dotyczącym działających w Trójmieście oszustów mieszkaniowych. Póki co, większość z nich usłyszała jednak zarzuty dotyczące próby wyłudzenia kredytu. Tylko jednemu z zatrzymanych zarzucono oszustwa dotyczące mieszkań.Kilka miesięcy temu pisaliśmy o szeroko zakrojonym śledztwie, w ramach którego Prokuratura Okręgowa w Gdańsku połączyła szereg mniejszych postępowań dotyczących oszustw mieszkaniowych dokonywanych w ostatnich latach na Pomorzu.

We współpracy z prokuraturą śledztwo prowadzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Powołano nawet specjalną grupę, która zajmowała się przez ostatnie miesiące tylko tym tematem.

Niemal we wszystkich badanych przypadkach działania oszustów były podobne: wyłudzali oni mieszkania, wyszukując osoby w trudnej sytuacji finansowej i oferując im pożyczkę, ale w zamian domagając się - jako zabezpieczenia - podpisania umowy kupna-sprzedaży lokalu, którego właścicielami były osoby otrzymujące pieniądze.

Oczywiście umowy pożyczki były tak skonstruowane, że praktycznie niemożliwym było spłacenie długu, co kończyło się przejęciem przez oszustów mieszkania, często za kwotę zdecydowanie niższą niż jego rynkowa cena.

- Badający tę sprawę policjanci zatrzymali pięć osób na terenie jednego z banków w Gdyni. W skład przestępczej grupy wchodzili członkowie rodziny: rodzice i ich 34-letni syn oraz dwie dodatkowe osoby: 40-latek zamieszkały w Gdyni i 40-letnia kobieta. Większość z nich to mieszkańcy Gdyni - mówi nadkom. Maciej Stęplewski z zespołu prasowego KWP w Gdańsku.
Cała grupa została zatrzymana "na gorącym uczynku", podczas próby uzyskania kredytu bankowego na podstawie podrobionego zaświadczenia o zatrudnieniu.

- Po zatrzymaniu podejrzanych policjanci przeszukali należące do nich cztery posesje. Zabezpieczono szereg przedmiotów, takich jak komputery, nośniki pamięci, akty notarialne oraz umowy pożyczek i inne dokumenty. Zabezpieczone dokumenty są obecnie poddawane analizie i przekazywane do dalszych badań przez biegłego - mówi Stęplewski.
Póki co, wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzut usiłowania wyłudzenia kredytu w wysokości 40 tys. zł. Jednemu z zatrzymanych przedstawiono także szereg zarzutów dotyczących wyłudzeń mieszkań.

- Chodzi o kilkanaście różnych mieszkań. Na razie zarzuty związane z ich wyłudzeniem usłyszała jedna osoba, ale bardzo możliwe, że usłyszą je także kolejne osoby. Po prostu dopiero analizujemy zebrany materiał. Interesują nas też kancelarie notarialne, w których podpisywane były dokumenty - mówi nam policjant znający śledztwo.
Wszystkim zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia. Cztery osoby zostały przez sąd tymczasowo aresztowane, piąta otrzymała dozór policyjny.
Sądzisz, że policji uda się wyłapać trójmiejskich oszustów mieszkaniowych?
31%

tak, w końcu się na poważnie za to wzięli

43%

do pewnego stopnia, na pewno nie uda się wyłapać wszystkich

26%

nie, to walka z wiatrakami, na miejsce zatrzymanych zaraz pojawią się nowi

zakończona

łącznie głosów: 490