Oszuści podszywają się pod PEWiK

9 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Oszuści wyłudzają pieniądze od sprzedających na OLX

W Gdyni pojawili się fałszywi pracownicy wodociągów. Przed oszustami, którzy do mieszkania próbują wejść pod pretekstem kontroli wody, ostrzegają urzędnicy z PEWiK. Zgłoszenie w sprawie naciągaczy trafiło na policję.Oszuści, którzy starają się wykorzystać nieostrożność mieszkańców Trójmiasta, próbują różnych sztuczek. Podszywają się pod rodzinę, udają policjantów lub urzędników. Niedawno informowaliśmy o przypadku 81-latki, która oddała oszustom pół miliona złotych. Wiele wskazuje na to, że teraz naciągacze podają się za pracowników wodociągów.

- Otrzymaliśmy powiadomienie ze spółdzielni mieszkaniowej na Obłużu. Pani, która zawiadomiła nas w tej sprawie, poinformowała, że oszuści - dwie lub trzy osoby - chcą wejść do mieszkań pod pretekstem badania jakości wody i sprawdzenia tego, jak działają wodociągi. Posługują się fałszywymi identyfikatorami PEWiK - mówi Anna Szpajer z PEWiK.
W przypadku przekrętu na "fałszywych policjantów", mundurowi za każdym razem podkreślają, że funkcjonariusze nigdy nie informują o swoich działaniach i nie namawiają do współpracy. Jednak pracownicy wodociągów faktycznie mogą nas niespodziewanie odwiedzić.

- W sytuacji gdy np. doszło do wyłączenia wody albo awarii, pracownicy sprawdzają wodę w sąsiednich mieszkaniach i budynkach - przyznaje Anna Szpajer.

Gdzie można sprawdzić, czy PEWiK prowadzi prace?Na co więc warto zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać? Przedstawicielka PEWiK-u zaznacza, że ich pracownicy poruszają się oznaczonym samochodem. Pracownicy PEWiK-u nigdy także nie dzwonią wcześniej i nie umawiają wizyt.

- W razie wątpliwości można także zadzwonić do nas pod numery 668 72 95 lub 668 74 20 i sprawdzić, czy według harmonogramu prowadzone są prace - podsumowuje Anna Szpajer.
Urzędnicy informują, że sprawa została zgłoszona na policję.
Czy wiesz, jak sprawdzić, czy odwiedzili cię prawdziwi urzędnicy lub policjanci?
46%

tak

38%

nie

16%

nie, ale nadrobię to

zakończona

łącznie głosów: 722