Otwarcie Kunsztu Wodnego znów opóźnione

4 września 2020, 20:00
Rafał Borowski
Choć z zewnątrz budynek Kunsztu Wodnego jest gotowy, jego wnętrza wciąż nie zostały ukończone. Więcej zdjęć (2)

Choć z zewnątrz budynek Kunsztu Wodnego jest gotowy, jego wnętrza wciąż nie zostały ukończone.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Choć z zewnątrz budynek Kunsztu Wodnego jest gotowy, jego wnętrza wciąż nie zostały ukończone.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Jednak nie w pierwszym kwartale przyszłego roku, ale dopiero na przełomie 2021 i 2022 r. - otwarcie Kunsztu WodnegoMapka na terenie Forum Gdańsk po raz kolejny zostało przesunięte - co opisała "Gazeta Wyborcza". Oficjalnie z powodu pandemii. Pierwotnie budynek nad kanałem Raduni miał zostać otwarty wiosną 2018 r.Centrum handlowe Forum Gdańsk funkcjonuje od przeszło dwóch lat. Zostało oficjalnie otwarte 26 maja 2018 r. Jednak do chwili obecnej na cztery spusty pozostaje zamknięty jeden z budynków, wchodzących w skład kompleksu.

Mowa o należącym do miasta Kunszcie Wodnym, który przylega do Targu Rakowego. Składa się z dwóch połączonych ze sobą części, zlokalizowanych po przeciwległych brzegach kanału Raduni. Zgodnie z nazwą nawiązuje do istniejącej w tym miejscu do połowy XIX wieku stacji pomp.

Budowa obiektu pochłonęła ok. 14-15 mln zł i została sfinansowana przez firmę, która zbudowała Forum Gdańsk. W przeciwieństwie do jego pozostałych części wnętrza Kunsztu Wodnego nie zostaną przeznaczone na cele handlowe. Na powierzchni ok. 3 tys. m kw. znajdzie się siedziba Instytutu Kultury Miejskiej, a także informacja kulturalno-turystyczna, księgarnia, audytorium, otwarta przestrzeń pracowni oraz sale konferencyjne.

Jednym z elementów wyposażenia obiektu, który budzi największe kontrowersje, jest makieta historycznego centrum Gdańska o powierzchni ok. 50 m kw. Jej wykonanie ma pochłonąć 3 mln zł.

Kolejne przesunięcie otwarcia Kunsztu WodnegoPierwotnie otwarcie Kunsztu Wodnego miało nastąpić wiosną 2018 r. Potem termin był jeszcze dwukrotnie odkładany - najpierw na koniec 2019 r., a następnie na pierwszy kwartał 2021 r.

Niestety również i tego ostatniego terminu nie udało się dotrzymać.

Najnowsza data otwarcia Kunsztu Wodnego została wyznaczona na przełom tego i przyszłego roku. Co ciekawe, urzędnicy nie nazywają zaistniałej sytuacji opóźnieniem. Jednocześnie przedstawili listę problemów, które pojawiły się po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie obiektu.

- Nie należy mówić o opóźnieniu. Obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie 25 maja 2018 r. Budynek Kunsztu Wodnego został odebrany pod względem technicznym od wykonawcy 17 lipca 2018 r. W toku standardowego prowadzonego przez inwestora, tj. Forum Gdańsk, odbioru technicznego stwierdzono wady i usterki, do których usunięcia został zobowiązany wykonawca obiektu - spółka Skanska SA. Inwestor potwierdził usunięcie wszystkich zgłoszonych wad i usterek protokołem ponaprawczym 16 lipca 2019 r. - informuje Olimpia Schneider z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Kunszt Wodny nawiązuje do istniejącej niegdyś w tym miejscu stacji pomp, która funkcjonowała w latach 1539-1852. Więcej zdjęć (2)

Kunszt Wodny nawiązuje do istniejącej niegdyś w tym miejscu stacji pomp, która funkcjonowała w latach 1539-1852.

mat. pras.

Kunszt Wodny nawiązuje do istniejącej niegdyś w tym miejscu stacji pomp, która funkcjonowała w latach 1539-1852.

mat. pras.

Tym razem opóźnienie z powodu pandemiiUrzędnicy twierdzą, że najnowsza przeszkoda jest związana z pandemią. Obecnie w budynku nie są prowadzone żadne prace budowlane. Najpóźniej na przełomie tego i przyszłego roku zaplanowano przeprowadzenie nowej procedury przetargowej oraz podpisanie umów na wykończenie obiektu i wykonanie jego wyposażenia.

- Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska została wyznaczona jako jednostka odpowiedzialna za przeprowadzenie pozostałych jeszcze prac wykończeniowych. 23 grudnia 2019 r. ukazało się w Biuletynie Informacji Publicznej zamówienie na wykończenie i wyposażenie Kunsztu Wodnego. Postępowanie zostało anulowane 3 kwietnia 2020 r. z powodu ogłoszenia 13 marca stanu zagrożenia epidemicznego i zgłaszane w związku z tym przez potencjalnych wykonawców robót budowlanych problemy. Najpóźniej na przełomie br. planowane jest przeprowadzenie nowej procedury przetargowej oraz podpisanie umów na roboty - uzupełnia Schneider.
Nasza rozmówczyni zapewnia, że magistrat nie ponosi kosztów kar umownych. Pomimo opóźnień wspomniane wcześniej przeznaczenie Kunsztu Wodnego nie uległo zmianie.
Czy często bywasz w Forum Gdańsk?
9%

często, przynajmniej raz w tygodniu

23%

średnio, najwyżej raz, góra dwa razy w miesiącu

52%

nie, od otwarcia byłe(a)m tam najwyżej kilka razy

16%

nigdy nie byłe(a)m w Forum Gdańsk

zakończona

łącznie głosów: 1764