Otwarcie PKM już w niedzielę. Odbierz darmowy bilet w sobotę

27 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Pomorskiej Kolei Metropolitalnej nie trzeba elektryfikować, by jeździły nią składy elektryczne

Pierwsi pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pojadą nią w najbliższą niedzielę, 30 sierpnia. Tego dnia odbędzie się Dzień Otwarty PKM, a jego główną atrakcją będzie darmowy przejazd kolejką PKM ze Strzyży zobacz na mapie Gdańska na lotnisko w Rębiechowie zobacz na mapie Gdańska. Dla pierwszych 10 tys. pasażerów przygotowano darmowe bilety, które można odbierać już od soboty przy PKM Strzyża.Festyn rodzinny rozpocznie się w niedzielę, o godz. 13, przy przystanku PKM Strzyża zobacz na mapie Gdańska. Co godzinę w kierunku Portu Lotniczego w Rębiechowie zobacz na mapie Gdańska ze Strzyży odjeżdżać będzie kolejka PKM.

Dodatkową atrakcją dla pasażerów będzie wspólny przejazd kolejki PKM z pociągiem retro. Skład retro będzie wyruszać ze Strzyży co dwie godziny. Oba pociągi - nowy szynobus PESY i skład retro - będą jechać równolegle po obu torach.

Co ważne: przejazdy dla pierwszych 10 tys. pasażerów będą bezpłatne, ale pod jednym warunkiem - trzeba odebrać uprawniający do tego bilet. Dystrybucja wejściówek odbywać się będzie w najbliższą sobotę w godz. 12-16 w specjalnym namiocie obok przystanku PKM Gdańsk Strzyża i będzie kontynuowana w niedzielę 30 sierpnia 2015 r., w godz. 12-18 lub do wyczerpania zapasów.


- Jedna osoba może otrzymać maksymalnie cztery bilety na promocyjne przejazdy jednym z pociągów (PKM/SKM lub retro) według następujących zasad: albo cztery bilety w jedną stronę, na trasie Strzyża - Port Lotniczy lub Port Lotniczy - Strzyża; albo po dwa bilety w obu kierunkach tam i z powrotem - wyjaśnia Tomasz Konopacki, rzecznik prasowy PKM. - Zachęcamy wszystkich mieszkańców Trójmiasta do odbierania biletów w naszym punkcie dystrybucji na Strzyży już w sobotę, dzięki czemu w niedzielę będą mogli przyjść na swój przejazd o konkretnej godzinie, bez konieczności stania w kolejce po bilet.
Osoby, którym nie uda się uzyskać biletu powrotnego z Rębiechowa do Strzyży, będą mogły skorzystać z dodatkowych kursów autobusów. Z większą częstotliwością mają tego dnia jeździć także tramwaje.


W programie Dnia Otwartego, oprócz przejazdu po nowej trasie, znalazło się wiele atrakcji - m.in. plenerowa wystawa, wielkoformatowy interaktywny labirynt, strefa kreatywnej rekreacji dla najmłodszych, gry logiczne, konkursy i zabawy, w których można będzie wygrać nagrody związane z PKM (albumy, gadżety etc.).

- Na tych wszystkich, którzy dojadą do przystanku PKM Port Lotniczy, czekać tam będą dodatkowe atrakcje, w postaci strefy relaksu i strefy gastronomicznej. W tym miejscu wszyscy pasażerowie PKM będą też mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć od środka wnętrze nowej części terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, z którym przystanek PKM połączony jest specjalną kładką - dodaje Tomasz Konopacki.
Ostatnie promocyjne przejazdy pociągami ze Strzyży zaplanowano na godz. 19, ale z lotniska wróci już tylko pociąg retro (wyjazd o godz. 20).

Regularne kursy PKM rozpoczną się 1 września.


INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Organizatorzy proszą o nieprzyjeżdżanie na imprezę samochodami, ze względu na brak możliwości zaparkowania auta w sąsiedztwie (poza płatnymi parkingami prywatnymi w okolicach gdańskiego lotniska).

Na terenie obu przystanków PKM znajdują się bezpłatne miejsca parkingowe dla rowerów. Tego dnia jednak - wyjątkowo - nie będzie można wsiąść z rowerem do żadnego z pociągów. Ze względu na spodziewane ogromne zainteresowanie promocyjnymi przejazdami po linii PKM chcemy po prostu dać szansę przejazdu jak największej liczbie mieszkańców.

Tego dnia ZTM zwiększy częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów dojeżdżających w okolice przystanków PKM Strzyża i Port Lotniczy zobacz na mapie Gdańska. Dlatego też gorąco zachęcamy, aby skorzystać z komunikacji publicznej, której nowym elementem od 1 września 2015 r. stanie się również linia PKM.

- do przystanku PKM Gdańsk Strzyża zobacz na mapie Gdańska najlepiej będzie dostać się tramwajem - liniami: 5, 6, 11 i 12.
- w pobliże przystanku PKM Port Lotniczy kursują autobusy linii 110, 122 i 210.

Promocyjne przejazdy odbywać się będą na odcinku Strzyża - Port Lotniczy oraz Port Lotniczy - Strzyża, bez zatrzymywania na innych przystankach PKM.

Bilety na promocyjne przejazdy będą bezpłatne i dystrybuowane będą na specjalnych stoiskach zlokalizowanych przy przystankach PKM Strzyża i PKM Port Lotniczy (oddzielnie dla pociągu retro i oddzielnie dla pociągu SKM/PKM).

Każdy bilet będzie ważny tylko w jedną stronę i tylko dla jednej osoby. Po zakończeniu przejazdu wszyscy pasażerowie będą zobowiązani opuścić pociąg.

Bilety będą dedykowane na konkretne godziny odjazdu pociągu, jeżeli ktoś spóźni się na swój pociąg, jego bilet straci ważność i będzie musiał ustawić się w kolejce po nowy bilet na inną godzinę.

Przez cały Dzień Otwarty PKM należy bezwzględnie stosować się do poleceń służb ochrony, które będą pilnować porządku na terenie przystanków PKM oraz czuwać nad sprawną i bezpieczną wymianą pasażerów w obu pociągach.
Wybierasz się na otwarcie PKM?
40%

tak, już się nie mogę doczekać

34%

nie, nie interesuje mnie ta inwestycja

26%

jeszcze nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 1439