Nowoczesne wagony Intercity na trasach z Trójmiasta

11 sierpnia 2020, 11:00
Krzysztof Koprowski

PKP Intercity oficjalnie dokonało odbioru 83 zmodernizowanych wagonów. Z nowych składów mogą korzystać także mieszkańcy Trójmiasta, podróżujący m.in. do Szczecina, Olsztyna, Poznania czy Wrocławia. Kontrakt z bydgoską Pesą wart jest prawie 312 mln zł i został rozszerzony o kolejne wagony.Umowę na modernizację 83 wagonów typu 111A-20 spółka PKP Intercity podpisała z Pesą Bydgoszcz i zależnymi od niej Zakładami Napraw Taboru Kolejowego "Mińsk Mazowiecki" w kwietniu 2018 r.

Po ponad dwóch latach zakończono realizację kontraktu wartego prawie 312 mln zł, a do ruchu wprowadzono zdecydowaną większość odnowionych wagonów.

W przypadku tras realizowanych z, do lub przez Trójmiasto są to:
  • IC Albatros: Szczecin - Trójmiasto,
  • IC Żuławy oraz IC Gryf: Szczecin - Trójmiasto - Olsztyn,
  • IC Stoczniowiec oraz IC Bachus: Zielona Góra - Trójmiasto,
  • IC Lednica: Poznań - Trójmiasto.
  • IC Pomorzanin: Wrocław - Trójmiasto.

Rozkłady jazdy pociągów SKM oraz dalekobieżnychKlimatyzacja, lepszy zasięg telefonów, zamknięty obieg toaletyWszystkie zmodernizowane wagony są klasy 2. Ich wnętrze zostało zaaranżowane w formie bezprzedziałowej z 72 miejscami siedzącymi.

Pasażerowie mają do dyspozycji gniazda elektryczne oraz bezprzewodowy Internet. Modernizacja objęła także instalację klimatyzacji, monitoringu oraz wzmacniaczy sygnału sieci komórkowych. Wszystkie toalety są przebudowane na system z zamkniętym obiegiem.

Numery foteli, półek, symbole w toaletach oraz przyciski oznaczono dodatkowo alfabetem Braille'a.

Wkrótce kolejne 42 zmodernizowane wagonyNa dostawie 83 wagonów nie kończy się współpraca PKP Intercity z Pesą przy modernizacji taboru. W kwietniu 2018 r. rozszerzono umowę o kolejne 42 wagony (za ok. 158 mln zł), które zostaną dostarczone przewoźnikowi w drugiej połowie tego roku. Kolejowa spółka nie podała jeszcze, na jakie trasy zostaną one skierowane.

Modernizacja taboru jest realizowana dzięki wsparciu unijnemu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego PKP Intercity otrzymała na ten cel ok. 140 mln zł.
W związku z epidemią koronawirusa obawiasz się podróży koleją?
32%

tak, zdecydowanie unikam jazdy pociągami

21%

tak, ale nie rezygnuję z takich podróży

30%

nie, jeżdżę pociągami jak przed epidemią

17%

nie, bo od lat nie korzystam z kolei

zakończona

łącznie głosów: 2017