stat

Park Centralny: plan zagospodarowania gotowy

19 grudnia 2018, 21:00
Michał Sielski

Gdyńscy radni przyjęli projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Parku Centralnego zobacz na mapie Gdyni, którego budowa trwa już od października. Prace mają skończyć się na początku lipca 2019 roku.Przypomnijmy:

  1. Decyzja, by zmienić obowiązujący od 2008 roku plan miejscowy dla terenu, na którym powstanie Park Centralny, zapadła podczas sesji rady miasta w maju 2017 roku. Najważniejsza zmiana dotyczyła usunięcia możliwości budowy nowego gmachu urzędu.

  2. Nowe zapisy miały być spójne z zaprezentowaną blisko 2 lata temu przez władze miasta koncepcją zagospodarowania terenu. W tzw. międzyczasie prowadzono konsultacje społeczne dotyczące wartej 35 mln zł inwestycji z udziałem 300 osób.

  3. Pierwsza dyskusja publiczna na ten temat odbyła się w lipcu tego roku. Pojawiło się sporo uwag, z czego zwłaszcza te dotyczące parametrów wysokości i powierzchni zostały uwzględnione. Z tego powodu planiści ponownie pokazali projekt i rozpoczęli kolejną dyskusję.

  4. W tym czasie rozpoczęła się już budowa Parku Centralnego i parkingu, ale urzędnicy tłumaczyli, że mogą to zrobić, bo dla tego terenu obowiązuje poprzedni plan.


Prace przy budowie Parku Centralnego, a także prywatnego biurowca trwają od wielu tygodni.

- Plan w tym miejscu był, dlatego pewne rzeczy się dzieją. Ale urząd rezygnuje z koncepcji budowy nowego gmachu w miejscu, gdzie dziś jest lodowisko. W nowym planie będzie tam mógł też powstać park - mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni - Andrzej Bień.

Co powstanie w Parku CentralnymPrzypomnijmy, że ma tam powstać strefa ciszy, wybieg dla psów, miejsca do nieuciążliwych gier zespołowych i mała architektura oraz tor do gry w bule i stoliki szachowe.

Parking jest tak zlokalizowany, żeby nie wpływał na drzewa, a staw ma posiadać aparaturę, dzięki której zimą będzie mógł być nawet przy mniej sprzyjających warunkach wykorzystywane jako lodowisko.

Teren prywatny przy ul. LegionówOprócz miejskich obiektów będących zapleczem parku i biurowca Square, przy ul. Legionów będzie mógł powstać jeszcze jeden budynek obok istniejącego budynku pod adresem Legionów 23 zobacz na mapie Gdyni. Jego wysokość nie będzie mogła przekraczać 18 metrów (37 m n.p.m.)

- Budynek będzie mógł zostać "doklejony" do istniejącego obiektu. Nie ma zagrożenia, że będzie wyższy niż inne - zapewniał Marek Karzyński, dyrektor biura planowania przestrzennego w Gdyni.
Czy Park Centralny będzie gotowy przed wakacjami 2019 roku?
24%

tak

76%

nie

łącznie głosów: 725