Park Steffensów trafi do rejestru zabytków

18 września 2020, 7:00
Rafał Borowski

Park Steffensów wraz terenami dawnych cmentarzy przy al. Zwycięstwa zostanie wpisany do rejestru zabytków. Chodzi o tereny parkowe położone na odcinku między Centrum Sportu Akademickiego PGMapka a Bramą OliwskąMapka. Po dokonaniu wpisu wszelkie ingerencje na tym terenie będą musiały uzyskać zgodę konserwatora szczebla wojewódzkiego.Park Steffensów to jeden z najstarszych parków w granicach Gdańska. Został założony w latach 1896-1897 według projektu Georga Wilhelma Schnibbego, prezesa gdańskiego Towarzystwa Budowy Ogrodów. Kosztował 50 tys. talarów i został sfinansowany przez fundację mieszczańskiej rodziny Steffensów.

Początkowo zajmował powierzchnię ponad 4 ha, tj. od skrzyżowania al. Zwycięstwa z ul. Kolejową do granicy, którą w dużym uproszczeniu wyznacza czołg-pomnik. Do 1895 r. znajdował się na tym terenie cmentarz, na którym chowano mniej majętnych mieszkańców miasta.

Czytaj więcej: Pancerna historia Trójmiasta, czyli Miazga z czołgiem

W połowie XIX wieku na północ od cmentarza przekształconego w park powstały kolejne nekropolie, które zostały zlikwidowane na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Jedynym śladem, który do dziś po nich pozostał, są dawne alejki cmentarne, wyznaczone przez szpalery drzew.

Wszelkie prace po konsultacji z konserwatoremObecnie - choć zupełnie nieformalnie - za park Steffensów uznaje się już cały pocmentarny park. Innymi słowy, północna granica nie kończy się przy pomniku-czołgu, ale rozciąga się aż do gmachu Centrum Sportu Akademickiego PG, który znajduje się naprzeciwko wylotu ul. Smoluchowskiego.

- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku prowadzi postępowanie w celu wpisania do rejestru zabytków parku Steffensów wraz z terenem dawnych cmentarzy z XIX wieku, czyli obecnie parku położonego pomiędzy Bramą Oliwską, Studium WF Politechniki Gdańskiej, dawną Wielką Aleją oraz torami kolejowymi. Zakończenie procedury będzie oznaczało w praktyce, że wszelkie prace na tym terenie będą wymagały uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków - informuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Plany na przyszłośćTa informacja ma szczególne znaczenie w przypadku dwóch planowanych inwestycji, o których wcześniej informowaliśmy. Po pierwsze, władze miasta planują kompleksową rewitalizację parku, aby stał się on atrakcyjnym miejscem rekreacji. Plany zakładają zamontowanie między szpalerami drzew m.in.: tablic edukacyjnych, fontanny, infrastruktury do gier terenowych - np. gry w klasy czy twistera - oraz budowę budynku z kawiarnią.

Czytaj więcej: W parku Steffensów zagrasz w twistera

Po drugie, działka za pomnikiem-czołgiem należy do firmy deweloperskiej Silver Rock, która zamierza wybudować na niej czteropiętrowy akademik i niewielki biurowiec. Objęcie parku wzdłuż al. Zwycięstwa ochroną konserwatorską nie oznacza automatycznego wykluczenia realizacji tej inwestycji. Jednak przed ewentualnym rozpoczęciem budowy konieczne byłoby przeprowadzanie badań archeologicznych. I należałoby spodziewać się dokonania tam ciekawych odkryć.

Czytaj więcej: Park Steffensów bardziej przyjazny dla mieszkańców. Czas na zmiany

- Na obszarze tym, w pierwszej połowie XV wieku, powstało Młode Miasto z kościołem pod wezwaniem Wszystkich Bożych Aniołów. Zainteresowanym historią tego obszaru polecam książkę "Młode Miasto Gdańsk (1380- 1455) i jego patrymonium" autorstwa Piotra Samóla - uzupełnia Tymiński.
Czy zdarza ci się spacerować po parkach wzdłuż al. Zwycięstwa w Gdańsku?
15%

tak, dość często tam spaceruję

39%

tak, od czasu do czasu

26%

nie, to zbyt daleko od mojego domu

20%

nie, bo nie ma tam nic szczególnego

zakończona

łącznie głosów: 519