Park w Orłowie na sprzedaż za 23 mln zł

23 września 2021, 7:00
Michał Sielski
Film z 2019 roku - od tego czasu na działce niewiele się zmieniło.

23 mln zł to cena wywoławcza za blisko dwuhektarowy teren u zbiegu ulic Wrocławskiej i Folwarcznej w Orłowie. Przetarg 24 września, a jego zwycięzca będzie mógł zabudować teren w prestiżowej dzielnicy budynkami zawierającymi po osiem mieszkań.W drugiej połowie września Gdynia organizuje przetargi na łącznie 11 nieruchomości. Działki w kilku dzielnicach będzie można kupować m.in. pod zabudowę jednorodzinną, jak wielorodzinną, a także usługową i przemysłową.

Inwestorom zaoferowana będzie m.in. działka pod zabudowę wielorodzinną w Chwarznie-Wiczlinie o powierzchni 14 tys. 280 m kw. za cenę wywoławczą 5 mln zł (+VAT). Są też działki pod domy jednorodzinne o powierzchni 1-2 tys. m kw. na Dąbrowie, Chyloni, Oksywiu, Działkach Leśnych czy w Orłowie.

Działka przy ul. Hutniczej 63 (Cisowa) o powierzchni 11 tys. 631 m kw. ma natomiast cenę wywoławczą 2,5 mln zł. Można na niej postawić budynek magazynowo-biurowy z infrastrukturą techniczną.

Park na Folwarcznej: to może być perełkaBez wątpienia najciekawszym kąskiem jest jednak teren w Orłowie. Znajduje się on nieopodal parku z zabytkowym pałacem. Obiekt wraz z okolicznym terenem został kilka lat temu odnowiony przez firmę PB Górski. Obecnie znajduje się tam hotel Quadrille, a park pozostaje dostępny dla mieszkańców.

Tuż obok znajduje się porośnięty drzewami i krzewami, częściowo ogrodzony, blisko dwuhektarowy teren należący do miasta. Ponieważ jest on częścią zespołu pałacowo-parkowego, został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków i pozostaje pod nadzorem konserwatora. Dlatego zwycięzca przetargu otrzyma 10 proc. bonifikaty od wylicytowanej ceny.

Działka na sprzedaż jest atrakcyjnie położona. Więcej zdjęć (1)

Działka na sprzedaż jest atrakcyjnie położona.

graf. Trojmiasto.pl

Działka na sprzedaż jest atrakcyjnie położona.

graf. Trojmiasto.pl


Próbowano go już sprzedać przed dwoma laty. Do przetargu nikt jednak nie zgłosił się. Nie obyło się za to bez protestów części mieszkańców Gdyni, którzy woleliby, aby miasto zagospodarowało park i udostępniło teren do rekreacji.

- Tereny przeznaczone pod zieleń i rekreację są zagwarantowane przez plan po drugiej stronie ulicy Wrocławskiej, gdzie może powstać park lub boiska - odpowiadał w 2016 roku Marek Karzyński, ówczesny dyrektor biura planowania przestrzennego w Gdyni.
Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu ustalono więc w czerwcu 2017 roku. Dopuszczono w nim m.in. usługi nauki, oświaty i wychowania, kultury, turystyki, gastronomii, biura, usługi sportu i rekreacji, ochrony zdrowia i opieki społecznej, usługi z zakresu rzemiosła artystycznego, a także handel.

Co można zbudować na terenie zabytkowego obszaru parkowo-pałacowego?Na obszarze dawnych ogrodów użytkowych została dopuszczona kameralna zabudowa mieszkaniowa, w budynkach zawierających nie więcej niż osiem mieszkań.

Wysokość zabudowy - obszar podwórca folwarcznego:
  • dla budynku grupy A ochrony konserwatorskiej (ptaszarnia) - zgodnie z istniejącą wysokością,
  • dla budynków grupy B: dawnego budynku stajni (ul. Folwarczna 9) i dawnego budynku mieszkalnego (ul. Folwarczna 11) - do 45 m n.p.m. i do dwóch kondygnacji nadziemnych, w tym jedna kondygnacja w poddaszu,
  • dla pozostałych budynków - do 11 m, przy czym wysokość zabudowy nie może przekroczyć 48,5 m n.p.m. i do trzech kondygnacji nadziemnych, w tym jedna kondygnacja w poddaszu.

Wysokość zabudowy ogrodów użytkowych:
  • w sąsiedztwie z ul. Folwarczną do 45 m n.p.m. i do dwóch kondygnacji nadziemnych, w tym jedna kondygnacja w poddaszu,
  • w sąsiedztwie z ul. Architektów do 48,5 m n.p.m. i do trzech kondygnacji nadziemnych, w tym jedna kondygnacja w poddaszu.

Mieszkania w Orłowie: sprzedaż wynajem

Nadmorski penthouse z trzema tarasami
2 116 380 zł
Nadmorski penthouse z trzema tarasami
Gdynia, Orłowo
Apartament nad morzem w Gdyni Orłowie
4 500 000 zł
Apartament nad morzem w Gdyni Orłowie
Gdynia, Orłowo
Apartament w kamienicy nad morzem w  Orłowie
1 700 000 zł
Apartament w kamienicy nad morzem w Orłowie
Gdynia, Orłowo
Czy w tym miejscu powinna powstać kameralna zabudowa mieszkaniowa?
12%

tak, to duży teren, nie zabraknie tam przecież zieleni

16%

tylko pod warunkiem, że część parku zostanie, a osiedle nie będzie ogrodzone

72%

nie, powinien tam być ogólnodostępny park

zakończona

łącznie głosów: 1583

Opinie wybrane


wszystkie opinie (249)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.