Park zamiast dzikiego parkingu w Wielkim Kacku

9 sierpnia 2020, 12:00
Michał Sielski

Dziki parking i klepisko w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 20 przy ul. StarodworcowejMapka zmieniły się w mały park. Wszystko dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego.Do tej pory plac nieopodal szkoły podstawowej był klepiskiem, które po opadach deszczu zamieniało się w grząskie bajoro. Pomysł na jego zagospodarowanie miał jednak mieszkający w okolicy Kajetan Lewandowski, który zgłosił go do budżetu obywatelskiego i zmobilizował mieszkańców, by oddali na niego swój głos. Dzięki temu ruszyły prace, które już są na ukończeniu. Miejsca parkingowe zostaną, ale pozostały teren zmienił się nie do poznania.

Drzewa i ławki zamiast klepiska- To, co funkcjonowało w postaci nieestetycznego, dzikiego parkingu i klepiska, przeobraziło się w klimatyczną przestrzeń zieloną. Nowy skwer oferuje mieszkańcom wygodne ławki, ścieżki oraz równe chodniki. To tutaj swoje miejsce znalazły lipy, dęby, klony i jesiony przesadzone z ciągu ulicy Wielkopolskiej - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. - Jestem przekonany, że ta na nowo zagospodarowana przestrzeń już niedługo będzie cieszyć nie tylko uczniów pobliskiej szkoły, ale wszystkich mieszkańców.
Efekty zagospodarowania skweru:

  • 300 metrów chodników i ścieżek,
  • 6 miejsc postojowych,
  • 10 nowoczesnych ławek z oparciami i podłokietnikami,
  • 5 koszy na odpady,
  • 23 drzewa (lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, klony jawor i jesiony wyniosłe),
  • nowe trawniki.

- Regularnie monitorujemy stan prac na skwerze. W ostatnim etapie wykonano trawniki oraz zamontowana została tzw. mała architektura w postaci ławek. Ostatnim elementem, który uzupełni tę przestrzeń, będą kosze na śmieci. Wykonawca prac dokłada wszelkich starań, aby jeszcze w te wakacje można było oficjalnie udostępnić skwer do publicznego użytkowania - podkreśla Michał Żygowski, nadzorujący to zadanie z ramienia gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Czy na twoim osiedlu są skwery i parki?
36%

tak, jest ich wystarczająco

39%

nieliczne, zieleni jest za mało

25%

nie, to praktycznie betonowa pustynia

zakończona

łącznie głosów: 655