Parki w Gdyni alternatywą dla plaży

16 sierpnia 2020, 9:00
Patsz

Kilka dni temu prezentowaliśmy największe parki w Gdańsku. Także w Gdyni nie brakuje miejsc do odpoczynku, które mogą być alternatywą dla plaży. Skupiliśmy się na parkach i skwerze w Orłowie, które w ostatnich latach przeszły metamorfozę.Park CentralnyMapkaOtwarta w zeszłym roku pierwsza część Parku Centralnego szybko zaczęła przyciągać mieszkańców i turystów. Park, dzięki linearnej kompozycji, nakierowuje ku morzu, prowadząc wzdłuż al. Marszałka Piłsudskiego do wejścia na gdyński bulwar. Wszystkie trzy etapy nowej aranżacji i rozbudowy parku o wielkości ponad sześciu hektarów, zaprojektowane zostały przez gdyńskie biuro architektoniczne Arch-Deco, wyłonione do tego zadania w drodze konkursu.

Obecnie trwają końcowe prace przy drugim etapie. Tu znajduje się istniejący skatepark, który będzie rozbudowany o część przeznaczoną dla młodszych dzieci. Ważnym elementem będzie też zmodernizowany i rozbudowany plac zabaw, dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Kolejne miejsce zabaw to nowy park linowy, gdzie pojawi się m.in. ponad 9-metrowa piramida, sieć frisbee, służąca do wspinania i balansowania oraz szlak linowy. Pojawi się także podświetlana fontanna z dyszami wodnymi i mgielnymi osiągającymi wysokość do dwóch metrów. Łącznie Park Centralny zajmie 61 tysięcy m kw.

Park przy hotelu QuadrilleMapkaPięć lat minęło od kiedy został otwarty w Orłowie hotel Quadrille, dzięki modernizacji pałacyku przy ul. Folwarcznej wybudowanego w XVIII wieku przez rodzinę von Krockow (Krokowscy) w stylu barokowo-rokokowym.

Tuż obok niego firma PB Górski zaaranżowała miejsce do odpoczynku dla wszystkich mieszkańców chcących znaleźć chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku. Park jest czynny w ciągu dnia. Znajdują się w nim staw, ścieżki i dużo zieleni.

Wciąż wiele osób może nie wiedzieć o jego istnieniu, tym bardziej warto tam przyjść i przy okazji skosztować dań z hotelowej restauracji.

Skwer przy pl. GórnośląskimMapkaMiejsce znajduje się także w Orłowie, nie jest parkiem, lecz niewielkim, ale urokliwym skwerem, choć nie brakuje tam drzew. Teren znalazł się w naszym zestawieniu, bo w ostatnich latach przeszedł dzięki Budżetowi Obywatelskiemu metamorfozę zachęcającą do odpoczynku. Nie była może spektakularna, ale przyczyniła się do zwiększenia popularności miejsca.

Za 185 tys. zł uregulowano skarpy, zlikwidowano stopnie i wytyczono ścieżki. Inicjatywa zyskała poparcie 290 mieszkańców Orłowa, którzy w listopadzie 2015 roku brali udział w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Dwa lata później dzięki BO kontynuowano zapoczątkowane zmiany. Obecnie można przysiąść na ławce, porozmawiać z sąsiadami i zrobić zakupy na pobliskim ryneczku.

Park im. Lecha i Marii Kaczyńskich na Kamiennej GórzeMapkaTeren na Kamiennej Górze przeszedł w ostatnim czasie metamorfozę. Prace po wielu perturbacjach dobiegły końca w czerwcu.

Obejmowały remont instalacji, kamiennych murków, balustrad i części schodów. Powstała zadaszona scena i winda mająca ułatwić przemieszczanie się niepełnosprawnym oraz oświetlenie i monitoring, a także ścieżki wokół krzyża z nową nawierzchnią. Do tego szczyt ozdobiła nowa roślinność.

Obecnie można tam odpocząć, usiąść na ławkach i leżakach, podziwiać widok ze szczytu, wjeżdżając na górę kolejką lub wchodząc schodami.

W planach jest wykonanie drugiego etapu modernizacji. W jej ramach przewidziano m.in. fontannę na środkowym tarasie. Koszt prac ma wynieść ok. 1 mln zł. W trzeciej fazie modernizacji jest planowane stworzenie przestrzeni dla dzieci.

Park przy estakadzie KwiatkowskiegoMapkaNiewielki, ale dający sporo radości i wytchnienia mieszkańcom park, powstał w ostatnich miesiącach przy estakadzie Kwiatkowskiego. O stworzenie zabiegali zamieszkujący okolicę, chcący miejsca, gdzie można się schronić przed hałasem dochodzącym z drogi. Inwestycja przy ul. Dantyszka wygrała głosowanie w Budżecie Obywatelskim.

Park ma powierzchnię 4,7 tys. m kw. Znajduje się pomiędzy estakadą Kwiatkowskiego a wieżowcami przy ul. Dantyszka 2, 4 i 8.

Wcześniej funkcjonował tu dziki parking na klepisku. Dzięki zmianom, dominuje spokój i zieleń, o którą coraz trudniej w miastach.

Patsz