Parking przy cm. Łostowickim będzie płatny

11 marca 2020, 14:25
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Zastawiają samochodami drogę do szpitala, a strażnicy miejscy walczą z koronawirusem

Parking jest szczelnie wypełniony autami zarówno w dzień, jak i po zmroku. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Parking przy ul. Cedrowej, tuż przy cmentarzu Łostowickim, przestanie niebawem pełnić funkcję miejsc postojowych dla kierowców pobliskiego osiedla. Urzędnicy chcą objąć go opłatami za postój na podobnej zasadzie jak na parkingu Społecznie Odpowiedzialnym przy ul. Lawendowej. Dzięki temu osoby odwiedzające nekropolię nie będą musiały martwić się o to, gdzie pozostawić auto.O problemach z parkowaniem przy cmentarzu Łostowickim od strony ul. Cedrowej pisaliśmy już rok temu.

Miejsca postojowe zajęte są tam przez całą dobę - nawet nocą, kiedy nekropolia jest zamknięta. Z placu korzystają bowiem mieszkańcy pobliskiego osiedla.

- W niedzielę postanowiłem z rodziną wybrać się na cmentarz Łostowicki. O godz. 10:30 praktycznie nie było tam miejsc wolnych do zaparkowania od strony ul. Cedrowej. Rotacja na tym parkingu praktycznie nie istnieje. Szacuję, że 30 proc. aut to pojazdy odwiedzających, reszta to mieszkańcy pobliskiego osiedla. Mało prawdopodobne, by kurierzy lub kierowcy aut do transportu mebli przyjechali na cmentarz. Czy miasto może rozwiązać ten problem? - pisze do nas czytelnik, pan Patryk.
- Od ostatniego artykułu, w którym urzędnicy zapowiadali zmiany na parkingu, minęło już trochę czasu. Myślę, że warto powiedzieć urzędnikom "sprawdzam" i zobaczyć, czy trwają prace w tym zakresie - dodaje pan Marek.

Opieka nad grobami - baza firm z Trójmiasta


Opłaty za parkowanie w ciągu trzech miesięcyUrzędnicy z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zapewniają, że problem parkingu przy ul. Cedrowej jest im doskonale znany i w najbliższych trzech miesiącach wprowadzony zostanie tutaj pobór opłat na poziomie cenowym zbliżonym do Stref Płatnego Parkowania.

- Obecnie trwają rozmowy z fundacją Społecznie Odpowiedzialni. Planowane jest tutaj utworzenie parkingu na wzór tego przy ul. Lawendowej. Wstępne założenia są takie, aby funkcjonował on przez siedem dni w tygodniu. Tylko takie rozwiązanie pozwoli uzyskać pożądany efekt rotacji i dostępności miejsc dla odwiedzających groby swoich bliskich na cmentarzu - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ.
Czytaj też: Od czerwca duże zmiany w parkowaniu w Gdańsku

Dojazd do cmentarza od ul. Łostowickiej lub autobusemPrzypomnijmy, że w obrębie cmentarza Łostowickiego funkcjonuje również drugi duży parking naziemny - od strony ul. Łostowickiej, przy którym nie znajduje się żadne osiedle mieszkaniowe i na ogół nie ma problemów ze znalezieniem wolnego miejsca.

Na cmentarz można również dotrzeć liniami komunikacji miejskiej. Przez ul. Łostowicką kursują autobusy linii: 115, 120, 156, 162, 174, 175, 195, 227 oraz 262. Od strony ul. Cedrowej dojazd jest możliwy autobusami linii 195, które kursują wyłącznie w dni powszednie.

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście


Materiał archiwalny
W jaki sposób najczęściej docierasz na cmentarz, by odwiedzić groby bliskich?
17%

komunikacją miejską

70%

samochodem lub motocyklem

11%

rowerem lub pieszo

2%

taksówką

zakończona

łącznie głosów: 1365