stat

Parking przy cmentarzu pełen aut nawet nocą

6 maja 2019, 7:00
Krzysztof Koprowski

Parking przy ul. Cedrowej zobacz na mapie Gdańska powstał z myślą o osobach odwiedzających Cmentarz Łostowicki. Zbudowane tuż obok osiedle sprawiło jednak, że zamienił się on w parking dla jego mieszkańców, który jest wypełniony autami nawet w nocy. Urzędnicy zastanawiają się, czy i jak zmienić zasady parkowania.O problemie ze znalezieniem miejsca na parkingu przy ul. Cedrowej napisała do nas pani Agnieszka:

- Przy cmentarzu powstał piękny parking, ale wiecznie nie można na nim znaleźć wolnego miejsca. Nie wiem, czy został on zbudowany faktycznie dla odwiedzających cmentarz, czy dla mieszkańców pobliskiego osiedla? Parking zajęty jest nawet nocą. W niedzielę, w dniu, gdy chcemy odwiedzić grób najbliższych, jest potworny problem z postawieniem auta. Zastawiane są wtedy pobliskie trawniki i chodniki. Myślę, iż kontrolowany wjazd (przynajmniej w części parkingu) np. na dwie godziny rozwiązałby problem.
Sprawdziliśmy sygnał czytelniczki i faktycznie nawet o godz. 21 na parkingu jest zaledwie kilka wolnych stanowisk. Miejsca do parkowania zajmują nie tylko auta osobowe, ale również samochody dostawcze oraz przyczepy. Dodajmy, że - zgodnie z regulaminem - po zmroku wstęp na cmentarz jest zabroniony (z wyjątkiem 1 i 2 listopada).

Urzędnicy tłumaczą, że obecnie nie można tam uruchomić Strefy Płatnego Parkowania (bez abonamentów dla mieszkańców), która mogłaby wymusić rotację aut na parkingu.

- Parking jest wprawdzie w utrzymaniu GZDiZ, ale działka, na której jest zlokalizowany, znajduje się poza pasem drogowym drogi publicznej. Z tego powodu nie ma możliwości wprowadzenia SPP - tłumaczy Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Biorąc pod uwagę aspekt społeczny, dotychczas wstrzymywaliśmy się z poborem opłat. W najbliższych tygodniach przeanalizujemy jednak możliwości zmian na parkingu.
Czy należy wprowadzić ograniczenia w parkowaniu przy Cmentarzu Łostowickim?
82%

tak, to przecież parking zbudowany dla odwiedzających nekropolię

18%

nie, każdy powinien móc tutaj zaparkować bez ograniczeń

zakończona

łącznie głosów: 3645