Parking-pułapka w centrum Gdańska

18 grudnia 2019, 7:00
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Straż Miejska walczy z COVID-19, a kierowcy rozjeżdżają Śródmieście

Kierowcy parkujący w pobliżu Targu Drzewnego w centrum Gdańska muszą zwrócić baczną uwagę na oznakowanie. Kilka miejsc postojowych w strefie płatnego parkowania stało się bowiem tymczasowym postojem taksówek. Po powrocie do samochodu można znaleźć "prezent" od straży miejskiej, która na wniosek taksówkarzy zakłada kierowcom blokady na koła. Sytuacja do normy ma wrócić z końcem roku.O kuriozalnej sytuacji poinformował nas jeden z czytelników. Pan Grzegorz zwrócił uwagę na owinięty czarną taśmą parkomat i blokady na kołach zaparkowanych w pobliżu samochodów.

- Przez organizację kiermaszu świątecznego na Targ Drzewny został przeniesiony postój dla taksówek. Niestety, pomimo zgodnego z prawem oznakowania, mieszkańcy parkują "na pamięć", a straż miejska zakłada blokady i wlepia mandaty. W ciągu zaledwie 10 min widziałem ok. 15 kierowców, którzy tam zaparkowali. Wydaje się, że w takich przypadkach, gdy z przyzwyczajenia parkują tam mieszkańcy, oznakowanie powinno być bardziej wyraźne. Tym bardziej że te osoby płacą za postój w innym parkomacie, a mimo to dostają mandaty i blokady na koła.
Grzegorz Orzeł - czytelnik
Przez organizację kiermaszu świątecznego na Targ Drzewny został przyniesiony postój dla taksówek. Niestety, pomimo zgodnego z prawem oznakowania, mieszkańcy parkują "na pamięć", a straż miejska zakłada blokady i wlepia mandaty. W ciągu zaledwie 10 min. widziałem ok. 15 kierowców, którzy tam zaparkowali. Wydaje się, że w takich przypadkach, gdy z przyzwyczajenia parkują tam mieszkańcy oznakowanie powinno być bardziej wyraźne. Tym bardziej, że te osoby płacą za postój w innym parkomacie, a mimo to dostają mandaty i blokady na koła.


Gdy nasz czytelnik próbował na miejscu wyjaśnić nieporozumienie ze strażnikiem miejskim, usłyszał od niego, że wykonuje on tylko swoją pracę, a jeśli kierowcy mają wątpliwości, niech powiadomią o sprawie... Trojmiasto.pl

We wtorek nad ranem wybraliśmy się na miejsce, by sprawdzić, czy wątpliwości naszego czytelnika są zasadne. Na postoju dla taksówek zastaliśmy osiem samochodów i tylko jedną taksówkę. Część z nich miała na desce rozdzielczej wydrukowany w parkomacie paragon.

W imieniu kierowców zapytaliśmy więc zarządcę miejsc w strefie płatnego parkowania o komentarz. Część miejsc postojowych na Targu Drzewnym między ul. Św. Ducha a Szeroką tymczasowo zostało przekazane taksówkarzom. Powodem jest Jarmark Świąteczny na Targu Węglowym oraz remont nawierzchni przy ul. Bogusławskiego.

- Postój jest oznaczony, a parkometr został zasłonięty, aby nie było wątpliwości. Kierowcy jeżdżą na pamięć i parkują na wyznaczonym postoju taxi (w miejscu, w którym wcześniej były miejsca postojowe). Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do końca roku. Po otwarciu Targu Węglowego dla ruchu i zakończeniu remontu na Bogusławskiego postój wróci na dawne miejsce - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
W jaki sposób płacisz za parkowanie w strefie płatnego parkowania?
24%

mobilnie

48%

w parkomacie

10%

parkuję bez opłat, nawet za cenę mandatu

7%

szukam miejsc przy sklepach i galeriach handlowych

11%

jeśli mam parkować w SPP, wolę w pobliże podjechać komunikacją miejską

zakończona

łącznie głosów: 2278