Parkingu nie będzie, będą za to... mandaty

16 marca 2010 (artykuł sprzed 10 lat)
Maciej Naskręt

Zarząd Dróg i Zieleni nie może, a gdańska spółdzielnia mieszkaniowa "Morena" nie ma zamiaru wybudować parkingu, który udrożniłby osiedlowe uliczki. Za to kierowców czeka niemiła atrakcja - blokady kół i mandaty za szybą.Strażnicy Miejscy szykują przykrą niespodziankę dla kierowców, parkujących na gdańskiej Morenie. Na osiedlu jest za mało parkingów, więc kierowcy parkują pod domami. Bardzo często zatarasowując tym samym drogę m.in. służbom ratowniczym. Tak dzieje się choćby na ul. Marusarzówny zobacz na mapie Gdańska - Najpierw będziemy pouczać kierowców. Jeśli to nie pomoże, zaczniemy blokować koła i wręczać mandaty - zapowiadają strażnicy miejscy.

- Bardzo dobrze! - komentują strażacy. - Kierowcy parkują auta pod blokami, jak im się podoba. Blokują drogi pożarowe. Jadąc do zdarzenia, niejednokrotnie usuwamy z trasy samochody - opowiada Tomasz Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Ul. Marusarzówny to nie tylko droga, prowadząca pod budynki mieszkalne, umożliwia ona także dojazd do pobliskiej szkoły podstawowej z basenem oraz licznych sklepów. Problem źle zaparkowanych aut jest tam palący.

- Jedynym skutecznym rozwiązaniem tych utrudnień jest budowa parkingu - komentuje Janusz Chincz, który mieszka przy ul. Marusarzówny. - Przy ulicy znajduje się ogromny i nieużywany przez nikogo plac. Idealne miejsce na parking - dodaje.

Jednak miasto nie może inwestować w rozbudowę parkingów przy ul. Marusarzówny. - Chcemy pomóc mieszkańcom, ale nie mamy tam zbyt wielu gruntów. Nie ma szans na realizację tej inwestycji. W tej sprawie mieszkańcy powinni naciskać spółdzielnię, która dysponuje licznymi placami - rozkładają ręce w gdańskim ZDiZ-ecie.

- Przygotowujemy właśnie projekty budowlane, które zwiększą liczbę miejsc postojowych na 10 parkingach naszej dzielnicy. W tym roku zdążymy z rozbudową parkingu przy ul. Wyróbka zobacz na mapie Gdańska oraz Powstania Styczniowego zobacz na mapie Gdańska. Trudno powiedzieć, kiedy rozpocznie się budowa parkingu przy ul. Marusarzówny - opowiada Jarosław Miesikowski, kierownik działu technicznego w LWSM "Morena".

O wytypowaniu przez władze spółdzielni dwóch parkingów do rozbudowy krytycznie wypowiadają się drogowcy.

- Parkingi przy ul. Wyrobka i ul. Powstania Styczniowego nie są priorytetami. Z miejsc postojowych korzystają tam wyłącznie mieszkańcy. Jako pierwszy powinien zostać rozbudowany parking przy ul. Marusarzówny, która prowadzi do szkoły z basenem - tłumaczy kierownik działu inżynierii ruchu w gdańskim ZDiZ.

Spółdzielnia nie ma zamiaru zmieniać planów swoich budów. Stąd na większy parking przy ul. Marusarzówny trzeba czekać kolejne lata. Teraz konsekwencje decyzji, w postaci blokad na kołach i mandatów, poniosą kierowcy.


W strefie zamieszkania zgodnie z przepisami:
- pieszy może poruszać się swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego drogi,
- pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku),
- pojazdy muszą jechać z prędkością nie większą niż 20 km/h,
- pojazdy muszą parkować tylko w miejscach wyznaczonych.
Czy parkowanie na Twoim osiedlu sprawia Ci problem?
11%

nie, mam wykupione miejsce postojowe

2%

nie, aut jest niewiele, wolnych miejsc posotojowych jest dużo

6%

nie, ja i moi sąsiedzi świetnie parkują, mamy dużo miejsca

67%

tak, liczba aut na moim osiedlu jest zbyt wielka względem ilości miejsc posotojowych

14%

tak, wszystko przez moich sąsiadów, nieumiejętnie parkują auta

zakończona

łącznie głosów: 1200