Bez wieżowców w pasie nadmorskim w Brzeźnie

8 października 2020, 16:30
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe centrum Brzeźna. Prezentujemy szczegóły planu zagospodarowania

Zero wysokościowców i osiedli mieszkaniowych, więcej barów i restauracji, a na deser marina nieopodal molo - władze Gdańska przedstawiły w czwartek swoją wizję dla pasa nadmorskiego w Brzeźnie. Pierwszy projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu budził kontrowersje. Teraz urzędnicy informują, że wprowadzili do niego poprawki, które opracowali na podstawie części uwag zgłoszonych przez mieszkańców. Dokument ma być wyłożony do publicznego wglądu po raz drugi w listopadzie.Projekt planu dla pasa nadmorskiego w Brzeźnie obszernie analizowaliśmy w styczniu tego roku. Wtedy dokument był w trakcie pierwszego publicznego wyłożenia i trwało zbieranie do niego uwag.

Szczegóły i losy planu dla Brzeźna na stronie BRG

Tych uwag ostatecznie wpłynęło ponad 100 (część z nich się pokrywała) i m.in. na ich podstawie miasto wprowadziło zmiany w planie, o czym poinformowało w czwartek na konferencji prasowej.

Plan obejmuje obszar o powierzchni ponad 10 hektarów pomiędzy al. HalleraMapka a deptakiem prowadzącym na molo w BrzeźnieMapka (rejon al. Hallera i ulicy Jantarowej IIMapka)

Mówiąc bardziej obrazowo: chodzi o terenMapka przyległy do obecnego parkinguMapka obok wejścia na plażę przy tzw. budach w Brzeźnie. Można nim przejść do deptaka prowadzącego do molo. Obecnie są tam zaniedbane tereny leśne i pozostałości po ogródkach działkowych. Część terenu należy do miasta, a część do dewelopera PB Górski.- Plan, który chcemy ponownie wyłożyć do publicznego wglądu w listopadzie, jest bardzo ważny dla wizji, którą chcemy realizować w Brzeźnie. Ta wizja to odzyskanie przez dzielnicę charakteru kurortowego i tę wizję staramy się stopniowo realizować. Pierwszym etapem jest dobiegająca końca modernizacja Domu Zdrojowego, a drugim właśnie ten plan zagospodarowania. Gdy myślimy o kurorcie, to potrzebne są też usługi z dziedziny turystyki, rekreacji, zdrowia, sportu, gastronomii. Dziś jest tu jedna restauracja, chcemy wzbogacić to miejsce o funkcje m.in. restauracyjne - mówił, stojąc na molo w Brzeźnie, wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Grzelak jednocześnie podkreślił, że w procedowanym planie "nie ma mowy o tym, że powstanie tu osiedle mieszkaniowe".

- Rozgłaszanie, że powstanie tu zamknięte osiedle mieszkaniowe, jest nieoparte o żadne dokumenty - stwierdził.

Bez osiedli mieszkaniowych, za to z mariną- Zgoda jest jedynie na usługi. Jednym z wniosków mieszkańców było to, żeby na terenach publicznych w granicach planu zachować zieleń. I to zrobiliśmy. Ale chcemy też, by były tu dodatkowe usługi, by idąc na spacer wzdłuż pasa nadmorskiego była też możliwość zjedzenia obiadu. Naszym marzeniem jest, by infrastruktura pasa nadmorskiego została wzbogacona - wskazywał Grzelak.

Gdzie zjeść w Trójmieście? SprawdźElementem "wzbogacającym" ma być m.in. marina (projekt planu jej jednak nie obejmuje), która mogłaby powstać przy molo w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- I o tym pomyśle będziemy rozmawiać z mieszkańcami i partnerami - zaznaczył wiceprezydent.
Miasto chce też, by w ramach takiego partnerstwa, prywatny inwestor na gminnej części działki postawił hotel lub sanatorium i obiekty usługowe. Procedura wyboru partnera prywatnego do tych inwestycji miałaby potrwać 2-3 lata.

Urzędnicy wprowadzili poprawki po uwagach mieszkańcówEdyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, poinformowała, jakie uwagi mieszkańców zostały uwzględnione, a tym samym - co dzięki nim zmieni się w planie.


Uwzględnione uwagi mieszkańców:
  • poszerzenie rekreacyjnych terenów zielonych na działkach gminnych
  • obniżenie dozwolonej wysokości zabudowy na części działki z 21 m na 10 m
  • wyłączenie zabudowy na wschodniej części działki
  • dopuszczenie parkingu, ale tylko terenowego na 150 miejsc, a nie jak początkowo planowano większego, kubaturowego
  • wymóg realizacji parkingu rowerowego na min. 50 miejsc
  • uzupełniające szpalery drzew
  • obowiązek utrzymania i ochrony zieleni


Nie uwzględniono uwag dotyczących m.in. likwidacji zabudowy usługowej lub obniżenia parametrów urbanistyczno-architektonicznych dla obiektów w północnej części projektu planu.

Bez zgody na wieżowce- Połowę terenu z 10 ha objętych planem przeznaczono na zieleń. Zadbaliśmy też o utrzymanie powiązań pieszo-rowerowych, a w terenie leśnym powstanie plac publiczny - mówiła szefowa BRG. - Odchodzimy od pomysłu 40-metrowych wysokościowców. Przeprowadziliśmy nowe analizy i maksymalna dozwolona wysokość zabudowy będzie na poziomie do 16 metrów przy samym ciągu pieszo-rowerowym i do 19 metrów w głębi działki. To oznacza, że będzie ukryta w koronach drzew, poniżej linii lasu, która wynosi 20-21 m - zaznaczyła Damszel-Turek.
Czytaj też: Czy Brzeźno zdecyduje się na płatne parkowanie?

Zakładając, że uda się wyłożyć plan do publicznego wglądu w listopadzie, na sesję Rady Miasta Gdańska trafiłby on najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Czy w pasie nadmorskim w Brzeźnie potrzebne są zmiany?
54%

tak, powinno tam powstać więcej restauracji i innych atrakcji

7%

tak, powinny tam powstać nowe osiedla

10%

ciężko powiedzieć, wszystko zależy od tego jakie

29%

nie, ten teren powinien pozostać taki, jak jest teraz

zakończona

łącznie głosów: 1862