Paweł Adamowicz może spocząć w bazylice Mariackiej

15 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Stąporek, Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Siedmiu oskarżonych ws. organizacji koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Od decyzji żony i brata zmarłego prezydenta Gdańska będzie zależało, czy Paweł Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Władze kościelne zaakceptują ich decyzję. Uroczystości pogrzebowe prawdopodobnie odbędą się w sobotę.- Świętej pamięci Paweł Adamowicz był osobą wierzącą, nie wstydził się wiary, praktykował. A teraz to zadanie, które stoi przed nami, umarłych pogrzebać, godnie i w ciszy. Rozważany jest pochówek w bazylice Mariackiej, do tego jest upoważniona rodzina. Pani Magda [żona - red.], pan Piotr [brat - red.] przekażą komunikaty. Poza tym sprawa przeciąga się w czasie ze względu na prokuraturę prowadzącą dochodzenie. Od tego uzależnia się także datę pogrzebu, ale przymierzamy się do soboty - powiedział nam metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.

Mieszkańcy wpisują się do księgi kondolencyjnejSpośród 6 tys. gdańszczan pochowanych na przestrzeni wieków w bazylice Mariackiej jest także kilkudziesięciu burmistrzów gdańskich.

Przekazy historyczne odnotowują, że prawdopodobnie jako pierwsi z włodarzy, jeszcze w czasie budowy największego kościoła Głównego Miasta, spoczęli tu zamordowani przez Krzyżaków w 1411 r. dwaj gdańscy burmistrzowie: Konrad Leczkow i Albert Hecht.

Utwór "The sound of silence" wykonany podczas wiecu na Targu Węglowym


Bazylika Mariacka - cmentarz wielu tysięcy gdańszczanPrzez kolejne lata co najmniej kilkudziesięciu burmistrzów Gdańska spoczęło w kościele Mariackim. Wśród nich tak znane postaci jak Eberhard, Constantin I i II oraz Johann Ferberowie, Karl i Michael Groddeck, Daniel Gralath, Eduard Friedrich von Conradi.

Prawdopodobnie ostatnim włodarzem Gdańska złożonym do grobu w bazylice Najświętszej Marii Panny był Daniel Andreas Zernecke. Pełnił on urząd burmistrza Wolnego Miasta Gdańska, które istniało w latach 1807-1813. W tej świątyni ożenił się z Anną Pauliną Wycke w 1770 r., tu ją pochował w 1818 r i sam obok niej spoczął trzy lata później.

Pamiątkowe znicze pod Fontanną Neptuna na Długim Targu.
W bazylice Mariackiej chowano nie tyko włodarzy, ale i wyjątkowe w dziejach Gdańska osoby. Spoczął tu m.in. admirał Arend Dickmann, dowódca polskiej floty w bitwie pod Oliwą, architekt i budowniczy Jerzy Strakowski, twórca literatury niemieckiej Martin Opitz, pułkownik Johann von Sinclair, dowódca gdańskich oddziałów wojskowych.

Także współcześnie składa się tu znamienitych gdańszczan i ludzi zasłużonych dla miasta. W 2005 roku pochowano tu niemieckiego pastora Otto Kulckego, fundatora organów głównych w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Pięć lat później w bazylice złożono ciało tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej marszałka Sejmu i Senatu, wojewody gdańskiego Macieja Płażyńskiego. Nieco ponad rok temu spoczął tu wieloletni proboszcz bazyliki, ks. infułat Stanisław Bogdanowicz.

O słynnych gdańszczanach spoczywających w bazylice Mariackiej opowiada ks. Stanisław Bogdanowicz, który półtora roku temu także został pochowany w tym kościele. Nagranie z 2010 r.