stat

Pawilon handlowy na Stogach do rozbiórki. Zastąpi go nowy budynek

4 grudnia 2017, 12:30
Krzysztof Koprowski

Już za rok mieszkańcy Stogów będą dokonywali zakupów w nowym pawilonie handlowym przy ul. Stryjewskiego 23 zobacz na mapie Gdańska. Istniejący budynek zostanie zburzony, zaś właściciele sklepów tymczasowo przeniosą się do kontenerów w pobliżu ul. Zimnej zobacz na mapie Gdańska.O planowanym wyburzeniu pawilonu handlowego przy ul. Stryjewskiego 23, który w latach świetności był jedną z ikon architektonicznych Stogów, pisaliśmy w 2016 r. Choć kapitalny remont budynku kosztowałby ok. 1,1 mln zł, zdecydowano się na wariant dwu- lub nawet trzykrotnie droższy (ok. 2,3 - 3 mln zł), polegający na jego wyburzeniu i postawieniu nowego obiektu.

W ogłoszonym właśnie przetargu Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska poszukuje wykonawcy, który podejmie się tego zadania oraz postawi tymczasowy pawilon handlowy przy ul. Stryjewskiego 12 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Zimną).

Tymczasowy pawilon będzie składał się z kontenerów połączonych wspólnym korytarzem i zostanie wykonany do 28 marca przyszłego roku. Przeniesieni zostaną do niego najemcy budynku przy ul. Stryjewskiego 23 na czas prowadzonych robót budowlanych.

Nowy obiekt handlowy będzie tylko nieco większy od budynku powstałego w latach 60. XX wieku. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 853 m kw., podczas gdy obecnie jest to ok. 808 m kw. Będzie to nadal budynek dwukondygnacyjny, przy czym komunikację między piętrami zaplanowano poprzez wewnętrzny korytarz z windą.

Z korytarza będzie się wchodziło do niemal wszystkich sklepów zlokalizowanych na parterze. Bezpośrednie wejście z ulicy zaprojektowano wyłącznie do lokalu o powierzchni ok. 133 m kw., w którym wstępnie przewidziano sklep spożywczy. Na parterze znajdzie się też ogólnodostępna toaleta.

Na piętrze, oprócz lokali handlowych, uwzględniono pomieszczenia dla lokalnej rady dzielnicy. Do wszystkich lokali na tej kondygnacji wejście zaprojektowano z wewnętrznego korytarza, a nie - jak jest to obecnie - przez zewnętrzną galerię.

Parter budynku będzie obłożony grafitową okładziną, zaś na piętrze dominować będzie okładzina drewniana oraz biały tynk. W projekcie przewidziano również przestrzeń do montażu szyldów, aby uniknąć chaotycznych reklam, które zdominowały architekturę istniejącego budynku.

W bezpośrednim sąsiedztwie nowego budynku zaprojektowano 17 miejsc postojowych dla samochodów, pięć stojaków rowerowych, sześć ławek oraz słup ogłoszeniowy.

Projekt architektoniczny nowego pawilonu przygotowała firma Ecologiq z Gdańska. W swoim dotychczasowym portfolio ma ona kilka przedszkoli i żłobków modułowych w Gdańsku, a także domy mieszkalne.

Termin zakończenia prac budowlanych dla rozbiórki oraz budowy nowego pawilonu to 31 października przyszłego roku. Nieco dłuższy termin, bo do 10 grudnia 2018 r., wyznaczono dla rozbiórki tymczasowych kontenerów handlowych.

O wyborze wykonawcy w przetargu zdecydują kryteria najniższej ceny (60 proc.) oraz przedłużenia trzyletniego okresu gwarancji na prace budowlane (40 proc.).

Czytaj też: Przetarg na remont trasy tramwajowej na Stogi
Która wersja pawilonu handlowego bardziej ci się podoba?
32%

dotychczasowa - wymagała jedynie solidnego remontu

68%

nowa - prezentuje się zdecydowanie lepiej

łącznie głosów: 642