Pesa w barwach Lechii Gdańsk. Wyjątkowy tramwaj w czerwcu dotrze do Gdańska

27 kwietnia 2020, 21:00
Krzysztof Koprowski

Lechia Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

Kolejne modernizacje tramwajów z Niemiec wydłużą ich życie o 20-30 lat

Kolejny tramwaj w Gdańsku zyska barwy klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk. Będzie to najnowsza Pesa Jazz Duo, która właśnie powstaje w bydgoskiej fabryce. Biało-zielony pojazd pojawi się w Gdańsku przypuszczalnie w czerwcu - jako ostatni z realizowanej dostawy nowych tramwajów.Biało-zielony tramwaj jest obecnie na linii montażowej w fabryce Pesa Bydgoszcz. Będzie to kolejny fabrycznie nowy pojazd realizowany w ramach zamówienia na dostawę 30 tramwajów (w dwóch transzach po 15 pojazdów) dla miejskiej spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

- Tramwaj będzie posiadał numer taborowy 1070, a więc będzie ostatnim z pierwszej transzy dostawy. Producent deklaruje zakończenie dostaw pierwszej transzy tramwajów najpóźniej w czerwcu br. Oprócz malowania, tramwaj będzie miał związanego z Lechią patrona, którego wybrali sami kibice [za pośrednictwem strony stowarzyszenia kibiców "Lwy Północy" - dop. red.] - mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Wspomnianym patronem będzie Roman Rogocz (1926-2013) - piłkarz, a następnie trener związany z Lechią Gdańsk. Wraz z gdańskim zespołem wywalczył awans do I ligi w 1948, 1951 i 1954 r. Następnie był trenerem głównie zespołów młodzieżowych, zaś I zespołem Lechii kierował w sezonie 1962/1963 oraz 1971/1972.

W 2005 r. został wybrany najlepszym zawodnikiem 60-lecia Lechii Gdańsk. zaś w 2011 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 7 lutego 2013 r. Został pochowany na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

[Artykuł z 2013 r.] Zmarł Roman Rogocz - legendarny snajper Lechii GdańskWybór schematu malowania dla nowego tramwaju jest również podyktowany obchodami 75-lecia istnienia klubu piłkarskiego. Został on założony w sierpniu 1945 r. pod nazwą Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów "Baltia", zaś obecną nazwę zyskał rok później. Człon "Lechia" oraz biało-zielone barwy bezpośrednio nawiązują do przedwojennego klubu Lechia Lwów.

11 tramwajów przekazanych już do GdańskaPrzypomnijmy, że wszystkie tramwaje Pesa Jazz Duo budowane dla Gdańska są w pełni klimatyzowane i wyposażone w monitoring oraz system informacji pasażerskiej. Ich wnętrze jest dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych ruchowo, zaś wszystkie przyciski posiadają opis w alfabecie Braille'a.

Pojazdy zapewniają również wyższy komfort motorniczym. Kabiny wyposażone zostały m.in. w wygodniejsze fotele, miejsce na rzeczy osobiste, chłodziarkę na napoje, uchwyt na kubek, gniazdo USB do ładowania urządzeń mobilnych, radioodbiornik oraz czujnik dymu papierosowego.

Rozkłady jazdy autobusów i tramwajów w Gdańsku


Nowym rozwiązaniem, którego dotychczas nie stosowano w Gdańsku, jest montaż oświetlenia części pasażerskiej, które dostosowuje się do temperatury panującej na zewnątrz. W zimowe dni wnętrze rozświetlone będzie ciepłą barwą światła, zaś podczas upałów barwa światła zostanie zmieniona na zimną.

Obecnie odebranych zostało 11 tramwajów z 15 zamówionych w ramach pierwszej transzy. Ze względu na opóźnienie (tramwaje miały być gotowe już w sierpniu 2019 r.) producentowi naliczona została karta w wysokości 26 mln zł.

Jeden tramwaj z serwisem w cenie 9,2 mln złZa dostawę 15 nowych tramwajów wraz z pakietem serwisowym gdański przewoźnik ma zapłacić firmie z Bydgoszczy 138 mln zł (w przeliczeniu na jeden tramwaj - ok. 9,2 mln zł).

Dostawa drugiej transzy, kolejnych 15 tramwajów, rozpocznie się w drugim półroczu br.

11 nowych tramwajów już w Gdańsku. Wielomilionowe kary dla PesyTo już trzeci tramwaj w barwach Lechii GdańskPesa Jazz Duo w biało-zielonym malowaniu nie jest pierwszym tramwajem dedykowanym kibicom Lechii Gdańsk. Na torach spotkać można Duewaga N8C, który już kilka lat temu został oklejony w klubowe barwy. W przeciwieństwie do najnowszej Pesy, nie ma on jednak żadnego patrona.

W 2007 i 2008 r. Lechię promował dwuwagonowy skład Konstal 105Na, któremu następnie przywrócono standardowe współczesne malowanie. W 2012 r., na kilka miesięcy przez zezłomowaniem, pierwszy wagon składu przemalowano zgodnie ze schematem z okresu PRL na potrzeby kręcenia filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" (reż. Andrzej Wajda, scen. Janusz Głowacki).
Czy pojazdy komunikacji miejskiej powinny mieć różne schematy malowania?
39%

tak, zawsze to jakieś urozmaicenie

29%

tak, ale tylko kilka wybranych pojazdów

11%

nie, wprowadza to niepotrzebny chaos

21%

nie, schemat malowania to znak rozpoznawczy każdego miasta

zakończona

łącznie głosów: 1199