Pętla na Siedlcach wyłączona z ruchu

4 lutego 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
ms
Najnowszy artukuł na ten temat

Estakada na Morenę wymaga wymiany elementów konstrukcji

W nocy z piątku na sobotę zostanie wstrzymany ruch tramwajowy na ostatnim fragmencie trasy tramwajowej na Siedlce, na odcinku od przystanku "Skrajna" do pętli "Siedlce". To koniecznie ze względu na prace przy budowie trasy tramwajowej na Morenę.Trasy kursujących na Siedlce linii tramwajowych 10 i 12 zostaną skrócone do przystanku "Skrajna". Na czas wyłączenia z ruchu pętli na Siedlcach, ten przystanek będzie się nazywał "Siedlce-Skrajna".

- Wzorem innych inwestycji, linie te będą obsługiwane przez tabor dwukierunkowy, który będzie wykorzystywał specjalnie zamontowany rozjazd nakładkowy za przystankiem "Skrajna" celem zmiany toru - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM Gdańsk.

Pierwsze zmiany będą odczuwalne dla pasażerów już w piątek wieczorem. Od ok. godz. 22:30 z uwagi na rozpoczęcie montażu rozjazdu nakładkowego, zostanie wstrzymany ruch tramwajowych między Huciskiem a Siedlcami.

Ostatnie kursy linii 10 i 12 wykonane po stałej trasie i wg stałego rozkładu jazdy:
- linia 10: z pętli Siedlce o godz. 22:31 oraz z Nowego Portu Góreckiego: godz. 21:37
- linia 12: z pętli Siedlce o godz. 22:19 oraz z pętli Oliwa: 21:37.

Po tych godzinach do końca dnia linie 10 i 12 będą funkcjonowały na trasach skróconych. Linia 10: Nowy Port - Hucisko (powrót przez Centrum-Bramę Wyżynną); linia 12: Oliwa - Hucisko (powrót przez Centrum-Bramę Wyżynną). W tym czasie, na trasie Hucisko - Siedlce zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza. Autobusy komunikacji zastępczej będą się zatrzymywały w rejonie przystanków tramwajowych.

Co z ważnością biletów na jeden przejazd?

W przypadku wprowadzenia zastępczej komunikacji, bilet na jeden przejazd zachowuje ważność w innym, najbliższym pojeździe zmierzającym w kierunku przystanku końcowego po stałej linii. Zasada ta dotyczy wszystkich przypadków, gdy organizowana jest komunikacja zastępcza lub występuje awaria pojazdu.

- Pasażer, który dotychczas korzystał z linii 10 lub 12, aby dojechać do pętli na Siedlcach, będzie mógł wsiąść do autobusów linii 167, 168, 367 już na przystanku Dworzec Główny lub linii 142 i 183 na przystanku Targ Rakowy i jechać na tym samym bilecie aż do przystanku autobusowego "Siedlce/Emaus". Ta sama zasada obowiązuje w kierunku przeciwnym - tłumaczy Zygmunt Gołąb.

Budowa trasy tramwajowej z Siedlec na Morenę

Przypomnijmy, że inwestycja za 116 mln zł przewiduje przebudowę istniejącej pętli tramwajowej Siedlce zobacz na mapie Gdańska na kolejny już w Gdańsku węzeł przesiadkowy tramwaj-autobus. Linia ponadto pobiegnie wzdłuż ul. Kartuskiej zobacz na mapie Gdańska i pomiędzy jezdniami ul. Nowolipie zobacz na mapie Gdańska - Rakoczego zobacz na mapie Gdańska. Na nowej trasie pojazdy zatrzymają się na przystankach: Piekarnicza, Belgradzka, Warneńska, Kolumba oraz PKM Brętowo zobacz na mapie Gdańska.

Przystanek PKM Brętowo będzie stanowić nietypowe zwieńczenie trasy w postaci torów odstawczych, gdzie motorniczy będzie kończył bieg podobnie jak pociąg i zmieniał kabinę, aby po przejechaniu rozjazdów między torami powrócić w kierunku Siedlec.

Nowością będzie też utworzenie wspólnego przystanku tramwajowo-autobusowego Warneńska. Z jednej platformy korzystać będą zarówno autobusy poruszające się po specjalnie przygotowanym torowisku, jak i tramwaje. Ułatwi to znacznie przesiadki pomiędzy tymi środkami transportu.


Budowa linii na Morenę prawie na półmetku. Materiał z końca listopada
Jakim środkiem komunikacji miejskiej poruszasz się najczęsciej?
30%

autobusem

41%

tramwajem

2%

trolejbusem

8%

SKM-ką

19%

nigdy nie korzystam z komunikacji miejskiej

zakończona

łącznie głosów: 943

ms