Piękne Pomorze na nagrodzonych zdjęciach

25 października 2020, 9:00
Rafał Borowski

Konkurs fotograficzny "Pomorskie w kadrze" został rozstrzygnięty. Spośród 869 nadesłanych prac, członkowie jury uznali za najlepszą pracę "Ciszę", autorstwa Anny Melzackiej. W konkursie wzięły udział zarówno osoby, które zawodowo zajmują się fotografią, jak i amatorzy.Konkurs był jednym z elementów tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Został zorganizowany przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego pod patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Do komisji konkursowej nadesłano łącznie 869 autorskich fotografii, promujących walory Pomorza. Były one zgłaszane w czterech kategoriach.

- Najwięcej z nich, bo aż 530, nadesłano w kategorii Krajobraz - przyroda, prezentującej zdjęcia obiektów i krajobrazów przyrodniczych. Popularną okazała się również kategoria Krajobraz - architektura i urbanistyka, promująca układy, obiekty oraz detale architektoniczne, w której złożono 225 prac. Natomiast zdecydowanie bardziej wymagającymi kategoriami okazały się Krajobraz - kultura i tradycja regionu, w ramach której przysłano 66 fotografii oraz Krajobraz - z lotu ptaka, do której zgłoszono 48 fotografii - informuje Dorota Patzer z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
Nagroda główna trafiła na ręce Anny Melzackiej za zdjęcie zatytułowane "Cisza". Przedstawia ono niewielką wyspę na Jeziorze Straszyńskim. To jednocześnie najlepsza praca nadesłana w kategorii Krajobraz - przyroda. Laureatka otrzymała bon na zakup urządzeń lub akcesoriów fotograficznych o wartości 2 tys. zł. Natomiast autorzy najlepszych prac w każdej z trzech pozostałych kategorii zostali nagrodzeni bonami w wysokości 500 zł każdy.

- Otrzymaliśmy zdjęcia zarówno od osób zajmujących się fotografią, jak i od amatorów, którzy chcieli podzielić się swoim spojrzeniem na pomorski krajobraz. Analizując szeroki przekrój zgłoszonych prac, można powiedzieć, że spojrzenie to jest bardzo zróżnicowane, co w połączeniu z dużym zainteresowaniem konkursem jest wyraźnym sygnałem, że temat krajobrazów Pomorza z pewnością nie jest obojętny. Dla nas jako organizatora konkursu, a jednocześnie zespołu przygotowującego audyt krajobrazowy województwa pomorskiego, jest to bardzo ważny i pozytywny sygnał - informuje Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.
W kategorii Krajobraz - architektura i urbanistyka zwycięstwo przypadło Paulinie Borysik za zdjęcie zatytułowane "Geometria Gdańsk Brzeźno". Jako najlepsze zdjęcie w kategorii Krajobraz - kultura i tradycja regionu komisja konkursowa uznała fotografię Wojciecha Dulskiego pod tytułem "Vivat Wasa". Natomiast w kategorii Krajobraz - z lotu ptaka nagroda trafiła do Jakuba Kłosa, autora zdjęcia przestawiającego "Molo otoczone przez Bałtyk".

Wśród ośmiu wyróżnionych prac, których autorzy zostali uhonorowani upominkami, znalazły się:

  • "Las" Kamila Gozdana, "Poranne pola" Przemysława Pancera oraz "Stworzenie" Dawida Biskupa nadesłane w kategorii Krajobraz - przyroda,
  • "Gdy stare patrzy na nowe..." Sylwii Chęć, "Piękno potężne" Adama Kiełszni oraz "Wielki Młyn w Gdańsku" Emila Gawkowskiego złożone w kategorii Krajobraz - architektura i urbanistyka,
  • "Ręczna robota" Karoliny Hanuszewicz przysłana w kategorii Krajobraz - kultura i tradycja regionu,
  • "Rezerwat Przyrody Żurawie Chrusty" Jakuba Mikruty zgłoszony w kategorii Krajobraz - z lotu ptaka.


Czy pasjonujesz się fotografią?
4%

tak, jestem zawodowym fotografem

66%

tak, ale wyłącznie amatorsko

12%

nie, przeszła mi pasja do fotografii

18%

nie, nigdy mnie to nie interesowało

zakończona

łącznie głosów: 537