Pierwsze efekty remontu Długiego Targu

30 listopada 2021, 7:00
Maciej Korolczuk

Są już widoczne pierwsze efekty trwającego remontu nawierzchni Długiego TarguMapka w Gdańsku. Firma wykonująca modernizację fragmentu Traktu Królewskiego przeniosła się w kolejne miejsce, odsłaniając i udostępniając pieszym pierwszy odcinek deptaka w nowej wersji.Remont nawierzchni Długiego Targu rozpoczął się w połowie września i ma się zakończyć przed przyszłorocznymi wakacjami. Do tego czasu plac między Zieloną Bramą a Fontanną Neptuna zostanie pokryty granitową kostką w odcieniach czerwieni i różu o wymiarach 13x22 cm.

Przypomnijmy, że wymiana popękanych kamiennych płyt pamiętających jeszcze lata 70 ubiegłego wieku była poprzedzona szerokimi konsultacjami z wojewódzkim pomorskim konserwatorem zabytków.


Na jej potrzeby wykonawca wraz z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni na wygrodzonym fragmencie ułożył na próbę nową kostkę, która następnie była testowana m.in. przez osoby niewidome, opiekunów osób na wózkach inwalidzkich czy matki z dziećmi w wózkach.

Testy przebiegły pomyślnie i po wakacjach rozpoczęto już właściwy etap prac. W pierwszej kolejności wykonawca skupił się na wymianie nawierzchni w pobliżu Zielonej Bramy. Po dwóch miesiącach widać pierwsze efekty modernizacji.


Gotowy fragment ma kilkanaście metrów długości i kilka szerokości. Wypełnia go kostka (skandynawski bohus) o ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Z kolei zewnętrzną przestrzeń między latarniami a fasadami budynków wypełni granitowa kostka o rozmiarach 11 na 9 centymetrów.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem zakończenie modernizacji Długiego Targu powinno nastąpić do 20 czerwca przyszłego roku, czyli tuż przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu turystycznego. Ruch pieszy ma zostać zachowany przez cały czas trwania prac.

Wykonawcą prac jest firma Trakt z Gdańska, która za wykonaną pracę otrzyma 3,1 mln zł.
Długi Targ w nowym wydaniu:
29%

bardzo mi się podoba

31%

mam mieszane uczucia

40%

nowa kostka jest brzydsza od poprzedniej

zakończona

łącznie głosów: 1388

Opinie wybrane


wszystkie opinie (165)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.