stat

Pierwsze mandaty za łamanie obostrzeń

2 kwietnia 2020, 14:00
Piotr Weltrowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańska firma organizuje konkurs matematyczny dla 360 tys. uczniów online

Policjanci z Gdańska wypisali już kilka mandatów za łamanie wprowadzonych przez rząd obostrzeń dotyczących walki z epidemią koronawirusa. Otrzymała je m.in. fryzjerka, która nie zamknęła swojego zakładu, a także grupa młodych mężczyzn, którzy nic sobie nie robili z próśb o rozejście się.Z powodu wprowadzonych obostrzeń na ulicach Gdańska pojawiło się więcej patroli policyjnych. W działania zaangażowani są także żołnierze Żandarmerii Wojskowej, którzy wspierają w patrolowaniu ulic miasta policjantów.

- Niestety, mimo apeli i ostrzeżeń, w Gdańsku policjanci wystawili pierwsze mandaty za łamanie nowych regulacji dotyczących walki z koronawirusem. Jednym z takich przypadków była sytuacja, gdy policjanci zostali poinformowani o tym, że otwarty jest zakład fryzjerski, w którym obsługiwani są klienci - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Policjanci pojechali na miejsce i faktycznie zauważyli fryzjerkę oraz dwie osoby korzystające w zakładzie z jej usług. Fryzjerka otrzymała mandat w wysokości 500 zł.

Koronawirus - wszystko o chorobie COVID-19 w TrójmieścieMandaty otrzymało też kilku młodych mężczyzn w wieku od 19 do 21 lat, którzy na Dolnym Mieście urządzili sobie spotkanie towarzyskie na świeżym powietrzu. Dotąd policjanci w tego typu przypadkach dawali jedynie pouczenia, a nie mandaty, jednak w tym przypadku zakończyło się inaczej.

Wszystko przez to, że młodzi mężczyźni nic sobie nie robili z kolejnych próśb policjantów o rozejście się. Co więcej, stróże prawa kilkukrotnie usłyszeli od zebranych, że "nic ich nie obchodzi żaden wirus". Dopiero kary pieniężne skłoniły mężczyzn do rozejścia się.

Czytaj też: Trójmiejskie parki i plaże zamknięte

Policjanci wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej patrolują też od kilku dni gdańskie plaże, rejon pasa nadmorskiego oraz parki i sprawdzają, czy osoby stosują się do wprowadzonego zakazu korzystania z tych miejsc. Tu na razie żadnych mandatów nie wystawiono - kończyło się na pouczeniach.
Zamierzasz się stosować do wprowadzonych przez rząd obostrzeń?
43%

tak, absolutnie do wszystkich

48%

do większości z nich, ale w ramach rozsądku

9%

do wielu nie, nie zmienię tak radykalnie swoich przyzwyczajeń

zakończona

łącznie głosów: 5053