Pierwszy park kieszonkowy powstaje w Gdyni z BO

19 kwietnia 2020, 15:00
Krzysztof Koprowski

W najbliższych miesiącach Gdynia wzbogaci się o dziewięć parków kieszonkowych, czyli niewielkich zieleńców zlokalizowanych w obszarach zwartej miejskiej zabudowy. Prace przy pierwszym z nich, zlokalizowanym na Dąbrowie, już się rozpoczęły. Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.U zbiegu ulic Miętowej i Tymiankowej na Dąbrowie widać już zarys przyszłej alejki przez zieleniec - usytuowany w śladzie wcześniej wydeptanego trawnika.

Docelowo teren ten będzie stanowił "ziołową oazę", inspirowaną nazwami okolicznych ulic.

- Mieszkańcy odpoczywający w parku będą mogli poczuć uspokajającą, intrygującą bądź inspirującą woń wielu ziół, m.in.: melisy cytrynowej, szałwii lekarskiej, mięty ananasowej i meksykańskiej czy tymianku cytrynowego. Sporą ciekawostką będą posadzone po raz pierwszy na gdyńskich terenach miejskich egzemplarze klonu strzępiastokorego, potocznie nazywanego cynamonowym. Niezwykłą ozdobą tego niedużego pięknego drzewa jest lśniąca cynamonowobrązowa kora łuszcząca się cienkimi płatami, które z czasem zwijają się i kształtem zaczynają przypominać laski cynamonu - mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.
Zgodnie z zapowiedziami urzędników w parku kieszonkowym na Dąbrowie przewidziano nasadzenia:
 • dwóch drzew,
 • 1522 bylin,
 • 51 krzewów
 • 3279 roślin cebulowych.

Dodatkowo pojawią się dwie ławki, kosz na śmieci oraz tablica informacyjna. Atrakcją zieleńca będzie również niewielkie oczko wodne.

Realizacja kolejnych parków kieszonkowych do wiosny 2021 r.W ramach tego samego projektu do wiosny 2021 r. realizowane z Budżetu Obywatelskiego urządzone zostaną tereny zieleni w kolejnych ośmiu lokalizacjach:
 1. Chylonia w sąsiedztwie "Wymiennikowni" (ul. Świecka),
 2. Wzgórze Św. Maksymiliana przy Bibliotece Wzgórze (ul. Świętojańska 141-143 i Bpa Dominika),
 3. Działki Leśne (ul. Nowogrodzka),
 4. Grabówek (ul. Kapitańska),
 5. Leszczynki (ul. Morska, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia),
 6. Pogórze (ul. B. Steyera),
 7. Pustki Cisowskie-Demptowo tuż obok pętli autobusowej (ul. Sakowicza),
 8. Wielki Kack (ul. Starodworcowa).

- Ideą parków kieszonkowych w dzielnicach było stworzenie miejsc sąsiedzkich, bez ograniczeń wiekowych, a także dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Zagospodarowanie przestrzeni, które zaplanowaliśmy, będzie zachęcać do integracji i spotkań międzypokoleniowych. Bogata roślinność, domki dla jeży i owadów, ale także tablice z informacjami m.in. o kwiatach i krzewach będą miały walor edukacyjny. Zaczynaliśmy pracę nad projektem w małej grupie i stopniowo udało nam się zaangażować coraz więcej osób - mówi Aleksandra Hołomej, jedna z autorek projektu.

Zieleń pośród zabudowy. Czym są parki kieszonkowe?Wszystkie parki kieszonkowe będzie łączył jeden wspólny element. Jaki konkretnie? Tego urzędnicy nie chcą ujawniać, ale podpowiadają, że jest to "akcent o tematyce morskiej".

1 mln zł na wszystkie parki kieszonkoweParki kieszonkowe są zwycięskim projektem ogólnomiejskim w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. Na jego realizację we wszystkich dzielnicach przewidziano 1 mln zł, zaś w przetargu dla Dąbrowy najkorzystniejsza oferta cenowa wyniosła ok. 93 tys. zł (najdroższa oferta w przetargu - ok. 120 tys. zł).

Czytaj też: Drzewa i ławki zamiast parkingu przed Akwarium Gdyńskim

Nieruchomości Gdynia-Dąbrowa - ogłoszenia

Materiał z lutego 2020 r.
Czy w okolicy twojego zamieszkania potrzebny jest park kieszonkowy?
61%

tak, takie miejsce jest bardzo pożądane

5%

tak, ale problemem będzie znalezienie miejskiego gruntu

14%

nie, obecna zieleń jest wystarczająca

20%

nie, to strata pieniędzy, a efekt słaby

zakończona

łącznie głosów: 791