Piesi rozrywają folie na przyciskach

31 lipca 2020, 21:00
Patsz

Z powodu koronawirusa niektóre przyciski przy przejściach w Trójmieście są nadal zakryte. Zielone światło jest wzbudzane automatycznie, a nie na żądanie. Wiele taśm jest jednak rozrywanych przez niecierpliwych pieszych, tyle że to i tak niczego nie przyspiesza.Od marca na większości przejść z przyciskami w Trójmieście pojawiły się taśmy uniemożliwiające ich użycie. Wyglądają mało estetycznie, ale jak przekonywano wczesną wiosną, to jeden ze sposobów, by uchronić się przed koronawirusem. Tyle że mijają tygodnie, epidemia trwa, a wiele z folii zostało zerwanych.

Folia rozerwana niepotrzebnieCzy takie działanie pomaga w szybszym przejściu na zielonym świetle. Urzędnicy podkreślają, że absolutnie nie, ale muszą na bieżąco zaklejać taśmy. Przyznają jednocześnie, że część przycisków działa już "po staremu", po to, by nie tamować ruchu kołowego, który w ostatnich tygodniach wrócił do normy sprzed pandemii.

- W pierwszej kolejności zdemontowaliśmy folię i uruchomiliśmy przyciski na przejściach, których wyłączenie znacząco wpływało na pogorszenie warunków ruchu, w tym opóźnienia transportu zbiorowego. Do tej pory przywróciliśmy już pełną funkcjonalność przycisków na wszystkich sygnalizacjach świetlnych na ul. Morskiej (od S6 w kierunku Rumi) oraz na pojedynczych przejściach dla pieszych na Alei Zwycięstwa, ul. Unruga, Chwarznieńskiej, Wiśniewskiego, Płk. Dąbka - wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Blisko 1/4 działa w Gdyni bez zabezpieczeniaObecnie w Gdyni bez zabezpieczenia działa 122 z 420 przycisków. Żaden nie został zdemontowany, o co zabiega część pieszych i rowerzystów.

Przypomnijmy, że w maju zapowiedzi o likwidacji części z nich można było usłyszeć z ust władz Gdańska przy okazji zmian w organizacji ruchu dla pieszych.

Gdy zapytaliśmy o szczegóły od urzędników z GZDiZ usłyszeliśmy, że realizacja tych zapowiedzi nie nastąpi szybko, bo najpierw potrzebne są analizy, harmonogram zmian i na końcu konkretne decyzje.

Jeśli likwidacja, to w ŚródmieściuJak będzie w Gdyni, gdzie w ostatnim czasie nastąpiło szereg zmian w ruchu w centrum, wśród nich m.in. jednokierunkowa Świętojańska i likwidacja parkingu przed Akwarium Gdyńskim?

- Wytypowaliśmy kilka sygnalizacji świetlnych w obrębie Śródmieścia, na których planujemy demontaż przycisków - zapowiada Łucyk.
Konkretne daty nie są jednak znane.
Czy odczuwasz różnicę na ulicach po zakryciu przycisków dla pieszych?
35%

tak

65%

nie

zakończona

łącznie głosów: 2424

Patsz