stat

Pijany pasażer wyprowadzony z samolotu

2 kwietnia 2019, 12:00
Rafał Borowski

Pijany pasażer za nic miał polecenia załogi, która nakazała mu się uspokoić, usiąść na miejscu i zapiąć pasy przed rozpoczęciem manewru lądowania. Gdy samolot w końcu wylądował, mężczyzna został wyprowadzony przez strażników granicznych i ukarany mandatem. Dotkliwszą karą będzie jednak to, że przez pewien czas nie będzie mógł wsiąść na pokład innych samolotów.W poniedziałkowy wieczór na płycie lotniska w Rębiechowie wylądował samolot, który zakończył podróż ze stolicy Norwegii. Gdy tylko do maszyny został dostawiony rękaw lotniczy, na pokład weszli funkcjonariusze z Zespołu Interwencji Specjalnych Straży Granicznej. Mundurowi zostali wezwani do pijanego mężczyzny.

- Według kapitana 27-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego nie stosował się do poleceń załogi. Pasażer zachowywał się głośno, wymachiwał rękami w kierunku innych pasażerów. Ponadto w trakcie podejścia do lądowania lekceważył sygnalizację "zapiąć pasy" i pomimo zakazu załogi wstawał z miejsca i chodził po pokładzie - wylicza kpt. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, który zabezpiecza gdańskie lotnisko.
W pomieszczeniu Straży Granicznej pasażer został przebadany alkomatem - miał dwa promile w wydychanym powietrzu. Za naruszenie przepisów Ustawy Prawo lotnicze 27-latek otrzymał mandat w wysokości 500 zł, po czym został zwolniony.

Mężczyzna może nie wiedzieć, że nazwiska osób, które mają na swoim koncie podobne wyczyny trafiają na czarną listę prowadzoną wspólnie przez większość przewoźników lotniczych, co oznacza, że przez pewien czas może on mieć problem z wejściem na pokład innej maszyny.

To już szósta w tym roku interwencja strażników granicznych na pokładzie samolotu, który wylądował w Rębiechowie.
Czy wysokość mandatów za tego typu zachowania powinna być wyższa?
82%

tak, obecne kary są rażąco niskie

13%

trudno powiedzieć, to zależy od danego przypadku

5%

nie, to wystarczająco dotkliwe kary

zakończona

łącznie głosów: 2058