Piknik lotniczy w Gdyni. Wyląduje F-16

12 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
Pilot zaprasza na pokaz lotniczy w Gdyni

W sobotę na lotnisku w Babich Dołach zobacz na mapie Gdyni odbędzie się piknik lotniczy. W Gdyni po raz pierwszy wyląduje samolot wielozadaniowy F-16 Demo. Zaplanowano pokazy na niebie i na ziemi oraz szereg atrakcji. Okazją jest święto Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, obchodzącej 25. rocznicę swojego utworzenia.F-16 w Gdyni: pokazy lotnicze - relacja, wideo, zdjęciaPiknik rozpocznie się o 9:30. Jest otwarty dla wszystkich chętnych. Podczas imprezy swoje umiejętności zaprezentują polscy piloci, także pochodzący z Trójmiasta.

Poza dynamicznymi pokazami na niebie będzie można również oglądać wystawę statyczną samolotów i śmigłowców oraz poznać sprzęt, którymi dysponują jednostki.

Na wystawie statycznej będzie można zobaczyć z bliska samoloty i zajrzeć do wnętrza kilkunastu różnego rodzaju maszyn. Chętni będą mogli dokładnie z bliska obejrzeć sprzęt wojskowy zabezpieczający operacje lotnicze oraz niektóre elementy wyposażenia zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych i służb.

- Będziemy mogli także "poflirtować" z historią. Pierwsza okazja to możliwość obejrzenia wiernej repliki samolotu Lublin R-XIII, stanowiącego wyposażenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w latach 30. XX wieku i w trakcie wrześniowej próby. Ten wspaniały samolot jest własnością zaprzyjaźnionego z BLMW puckiego Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Druga okazja to zabytkowy Citroen AC4 i jego właściciel - rekonstruktor, miłośnik morza, militariów i historii, Sebastian Draga - zapowiada kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik prasowy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Piknik na lotnisku w Gdyni. Film z 2017 roku.


F-16 wyląduje na lotnisku w GdyniPo uroczystym apelu i pokazie musztry o godz. 13 na lotnisku w Gdyni rozpoczną się pokazy lotnicze. Na gdyńskim niebie zobaczymy samoloty - biało-czerwone Iskry (6 x TS-11), F-16, Su-22 oraz śmigłowce Mi-24, W3, W3-WARM, SH-2G i Mi-14PŁ.

- Pokaz powietrzny rozpocznie F-16 Demo, czyli specjalnie przystosowana maszyna i pilot, który zazwyczaj daje takie pokazy. Ciekawostką jest to, że samolot ten po raz pierwszy wyląduje w Gdyni. Dalej zaplanowano pokaz ratownictwa morskiego w wykonaniu statków powietrznych z naszej bazy, m.in. śmigłowca pokładowego SH-2G. Całość tego bloku, przed godz. 16:30, zamknie pokaz zespołu Biało-Czerwone Iskry. Wystąpi on w pełnym sześciosamolotowym składzie - zachęca kmdr ppor. Marcin Braszak.

Dojazd na piknik lotniczy na lotnisku w Gdyni Babich DołachBrama dla wchodzących na teren pikniku od strony ul. Zielonej zostanie zamknięta o godz. 15.

Na miejsce można dojechać na kilka sposobów:

  • samochodem przez ul. Zieloną, parkując na wyznaczonych na ulicy miejscach i idąc w stronę Bramy Papieskiej,
  • rowerem, którym będzie można bez przeszkód poruszać się na terenie imprezy,
  • komunikacją miejską, w tym specjalnie przygotowanym autobusem.

Autobusy o numerze 300 będą kursowały sprzed Dworca Głównego PKP do Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej na Babich Dołach. Na teren pikniku wjadą poprzez Bramę Pierwoszyńską. Autobusy będą kursować co 5-10 minut. Trasa linii specjalnej biegnie przez ul. Janka Wiśniewskiego, Unruga, Kwiatkowskiego, płk. Dąbka w Gdyni oraz ul. Żeromskiego w Kosakowie.

Rozkład ZKM GdyniaPierwszy autobus odjedzie w stronę lotniska z przystanku Gdynia Dworzec Główny PKP o godz. 9:10. Ostatni odjazd - o godz. 14:35. W trasę powrotną: z lotniska do Dworca Głównego PKP będzie można ruszyć między godz. 9:40 i 17.
Czy planujesz pojawić się na lotnisku w Gdyni w sobotę?
41%

tak, na pewno będę, szykuje się spore wydarzenie

29%

owszem, ale nie wiem, czy mi się uda

30%

nie, mam inne plany

zakończona

łącznie głosów: 1998