Piotr Dwojacki może zostać patronem skweru we Wrzeszczu

14 maja 2020, 10:10
Krzysztof Koprowski

Czy skwer przy ul. Wajdeloty będzie nosił imię Piotra Dwojackiego, działacza społecznego, który zmarł w lipcu 2017 r.? Taki pomysł pojawił się w Radzie Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, do której powstania przyczynił się Dwojacki, a następnie pełnił funkcję przewodniczącego rady.Piotr Dwojacki przez wiele lat związany był z Wrzeszczem Dolnym, w którym nie tylko mieszkał, ale również aktywnie działał na rzecz lokalnej społeczności. Zaangażował się w powołanie lokalnej rady dzielnicy i kierował nią jako przewodniczący do 2012 r.

Rok później był jednym z założycieli inicjatywy Gdańsk Obywatelski, która w 2014 r. wystawiła kandydatów do Rady Miasta Gdańska oraz na stanowisko prezydenta miasta (kandydatka na to stanowisko, Ewa Lieder, zajęła wówczas trzecie miejsce).

Dwojacki często zabierał też głos w sprawach ogólnomiejskich oraz dotyczących całej metropolii. Był żywo zainteresowany m.in. tematyką zagospodarowania pasa nadmorskiego oraz transportu zbiorowego.

Działał na rzecz wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Gdańsku, który w formie pilotażu wdrożono już w 2012 r. w ramach Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny. W 2016 r. w ramach Gdańska Obywatelskiego wysunięta została propozycja tzw. zielonego budżetu obywatelskiego, który na początku br. zyskał aprobatę urzędników.

Dwojacki zmarł na zawał serca nocą z 30 na 31 lipca 2017 r. Został pochowany na cmentarzu Srebrzysko.

Odeszli w 2017 r. i pozostaną na zawsze w naszej pamięci10 lat rady dzielnicy, niezbędna zgoda radnych miasta- W przyszłym roku minie 10 lat od powołania Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny. To dobra okazja, aby nadać imię Piotra Dwojackiego niewielkiemu skwerowi przy ul. Wajdeloty naprzeciwko Dworu Kuźniczki [został urządzony w 2017 r. - dop. red.]. Mam nadzieję, że obecni radni dzielnicy poprą ten wniosek - mówi Halina Królczyk, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.
Należy podkreślić, że inicjatywa radnych - o ile zostanie przyjęta uchwałą - jest dopiero pierwszym krokiem do nadania patrona dla tego terenu. Pomysł muszą następnie zaakceptować urzędnicy pod kątem formalnym oraz radni miasta podczas sesji.

Wcześniej proponowano tramwaj im. Piotra DwojackiegoPrzypomnijmy, że w już w październiku 2017 r. z pomysłem upamiętnienia Piotra Dwojackiego wystąpiły rady dzielnic. Zgodnie z ich pomysłem Dwojacki miał zostać patronem jednego z gdańskich tramwajów. Urzędnicy do dzisiaj nie rozpatrzyli pozytywnie tego wniosku.
Czy popierasz pomysł radnych dzielnicy?
63%

tak, to bardzo dobry patron dla tego skweru

10%

nie, Dwojacki zasługuje na upamiętnienie w inny sposób

27%

należy jeszcze wstrzymać się z decyzją o nadawaniu patrona dla tego miejsca

zakończona

łącznie głosów: 471