Piotr Dwojacki na upamiętnienie jeszcze poczeka

7 sierpnia 2020, 20:00
Ewelina Oleksy

Choć właśnie minęły trzy lata od śmierci Piotra Dwojackiego, zasłużonego społecznika i aktywisty z Wrzeszcza, nadal nie udało się go upamiętnić w przestrzeni miejskiej. W poczekalni są dwa pomysły, by to zrobić. Żaden z nich- póki co - nie może doczekać się realizacji.Piotr Dwojacki był znanym gdańskim aktywistą, współinicjatorem kampanii na rzecz Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Przez wiele lat działał w Radzie Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, był współzałożycielem prężnie działającego swego czasu ruchu miejskiego Gdańsk Obywatelski. Organizował debaty dotyczące rozwoju miasta, udzielał się społecznie i naukowo. Jego śmierć, w wieku 50 lat , była dużym szokiem - zwłaszcza dla lokalnej społeczności Wrzeszcza, z którym był najmocniej związany.

Rady DzielnicJuż krótko po śmierci Dwojackiego, w 2017 r., pojawił się pomysł, by jego imieniem nazwać jeden z tramwajów.

Z kolei w maju tego roku Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny przyjęła uchwałę ws. nazwania imieniem Dwojackiego skweru przy ul. Wajdeloty.

Parki i skwery w TrójmieścieW obu sprawach władze Gdańska nie podjęły jeszcze jednak decyzji, które umożliwiłyby wprowadzenie tych pomysłów w życie. Nie wiadomo więc, czy w ogóle, a jeśli tak, to kiedy, Piotr Dwojacki zostanie w mieście upamiętniony.

Radny dopytuje, na jakim etapie jest miastoInterpelację w tej sprawie do władz miasta złożył miejski radny, Karol Ważny. W związku z tym, że właśnie mija trzecia rocznica śmierci aktywisty, radny zapytał, na jakim etapie jest procedura nadania imienia Dwojackiego skwerowi we Wrzeszczu.

Czytaj też: Ulica Wajdeloty nie będzie deptakiem

- Nadanie imienia placowi, który był jednym z jego ulubionych miejsc na terenie ukochanej dzielnicy, z pewnością byłoby godną formą upamiętnienia osoby Piotra trzy lata po jego odejściu - podkreślił Karol Ważny.

Etap wstępny. Decyzje nadal nie zapadłyOficjalnej odpowiedzi na interpelację jeszcze nie ma. Ale sprawdziliśmy, na jakim etapie jest miasto z upamiętnieniem Piotra Dwojackiego. Okazuje się, że mimo upływu kolejnych miesięcy nadal na bardzo wstępnym.

- Uchwałę ws. nadania nazwy skwer im. Piotra Dwojackiego przesłano do Biura Rady Miasta i została sprawdzona pod względem formalno-prawnym. Uchwała trafi pod obrady Komisji ds. Kultury i Promocji. Najbliższe posiedzenie tej komisji odbędzie się w jeszcze w sierpniu. Podczas spotkania, radni pochylą się również nad wnioskami Rady Dzielnicy Chełm o nadanie skwerowi imienia Misia Wojtka oraz Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny w sprawie nadania nazwy al. Josepha von Eichendorffa - informuje Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Później wniosek musi przegłosować jeszcze Rada Miasta na sesji.

Trójmiejscy radni i urzędnicyUrzędnik dodaje też, że nazwisko Piotra Dwojackiego cały czas znajduje się w kolejce na liście proponowanych patronów nowych tramwajów. Decyzję w sprawie nadania imienia tramwajowi podejmuje prezydent Gdańska, po wcześniejszej rekomendacji Komisji ds. Imion i Wizerunków.
W jaki sposób powinien zostać upamiętniony Piotr Dwojacki?
14%

nazwą tramwaju

58%

nazwą skweru we Wrzeszczu

2%

pomnikiem

4%

w inny sposób

22%

w ogóle nie powinien zostać upamiętniony

zakończona

łącznie głosów: 692